Każdego roku tysiące młodych ludzi, kończących szkołę średnią oraz zdających egzamin dojrzałości zwany powszechnie maturą, staje przed niezwykle trudnym wyborem odpowiedniego kierunku studiów. To wybór, który często ma ogromny wpływ na dalsze życie. Wiele osób decyduje się niestety na modne i popularne w danej chwili kierunki. Nie zawsze jednak idzie to w parze z własnymi uczuciami, zainteresowaniami czy pasjami. Duża część świeżo upieczonych maturzystów opiera się również na opiniach przyjaciół, znajomych i rodziny.
Kryteria wyboru
Studia wyższe nierozerwalnie wiążą się z uzyskaniem wiedzy i kwalifikacji z określonej dziedziny, co w przyszłości przekłada się na możliwość znalezienia satysfakcjonującej, dobrze płatnej pracy. Dlatego warto rozważyć wszystkie argumenty „za” i”przeciw” przy wyborze konkretnego kierunku. Podstawowym i zdecydowanie najważniejszym kryterium są zainteresowania i preferencje kandydata. Dzięki temu można w przyszłości uniknąć wielkich rozczarowań. Każdy absolwent szkoły średniej powinien, przed złożeniem dokumentów na danej uczelni, sprawdzić aktualną sytuację na rynku pracy. Warto również postarać się o dobre wyniki z matury, które pozwolą dostać się do renomowanej uczelni wyposażonej w nowoczesny i innowacyjny sprzęt, a zajęcia często prowadzone są przez znanych ekspertów.
Uczelnia państwowa czy prywatna?
Współczesny rynek edukacyjny w Polsce daje kandydatom szerokie możliwości studiowania na uczelniach państwowych i prywatnych, między którymi powoli zacierają się wszelkie różnice. Szkoły prywatne, zdobywające z roku na rok coraz większą renomą, konkurują obecnie z najlepszymi uczelniami państwowymi. Uniwersytety posiadają przede wszystkim tradycję, często wielowiekową (np. Uniwersytet Jagielloński w Krakowie), a także doskonale rozbudowaną infrastrukturę w postaci licznych domów i kampusów studenckich. Szkoły prywatne natomiast traktują studentów bardziej indywidualnie, ponieważ zajęcia prowadzone są zazwyczaj w kilkunastoosobowych grupach. Ponadto posiadają dostęp do różnorodnych technologii, które zwiększają efektywność nauki (platformy e-learningowe, multimedialne pomoce naukowe i wiele innych).