Ciepło w domu bez smogu

Sezon grzewczy trwa już od kilku tygodni, a wraz z nim wzrasta ryzyko zagrożenia śmiertelnie niebezpiecznym smogiem, w skład którego wchodzi wiele substancji szkodliwych zarówno dla ludzi jak i środowiska naturalnego. Oddychanie smogiem może nasilać objawy alergii oraz powodować choroby płuc i rozwój różnorodnych nowotworów, dlatego każdy właściciel domu powinien korzystać z ekologicznych rozwiązań takich jak między innymi inwestycja w nowoczesny kocioł grzewczy czy stosowanie odpowiedniego paliwa.

Przestarzałe piece do wymiany

Główne źródło emisji smogu, według statystyk Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami, stanowią zanieczyszczenia generowane przez gospodarstwa domowe posiadające przestarzałe lub niespełniające jakichkolwiek norm emisyjnych kotły zasilane drewnem i węglem (tzw. “kopciuchy”), a także…piece kaflowe. Obecnie na rynku dostępne są kotły retortowe najnowszej generacji z automatyczną kontrolą spalania, który zapewnia efektywność oraz minimalną emisję gazów cieplarnianych. W większości gmin istnieje możliwość dofinansowania wymiany starego pieca na nowy i dodatkowe ocieplenie budynku. Inwestycja w nowoczesne technologie (pompy ciepła, gazowe kotły kondensacyjne) pozwalają nie tylko obniżyć koszty ogrzewania domu czy wody, ale również poprawia komfort i bezpieczeństwo wszystkich domowników.

Odpowiednie paliwo

Obecnie odpowiednim paliwem do nowoczesnych kotłów grzewczych są:

  • ekogroszek – powstający na bazie węgla kamiennego charakteryzuje się niską zawartością siarki i popiołu;
  • pellet – granulki ze sprasowanych odpadów drewnianych, które następnie spala się w specjalnych kotłach automatycznych wyposażonych w sterowniki umożliwiające pozyskanie maksimum energii przy minimum zużycia paliwa;
  • brykiet (czyli sprasowane trociny i wióry);
  • słoma
  • ziarna zbóż i…pestki owoców.

Alternatywę dla naturalnego paliwa stanowi również piec gazowy lub ogrzewanie elektryczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.