Sezon grzewczy trwa już od kilku tygodni, a wraz z nim wzrasta ryzyko zagrożenia śmiertelnie niebezpiecznym smogiem, w skład którego wchodzi wiele substancji szkodliwych zarówno dla ludzi jak i środowiska naturalnego. Oddychanie smogiem może nasilać objawy alergii oraz powodować choroby płuc i rozwój różnorodnych nowotworów, dlatego każdy właściciel domu powinien korzystać z ekologicznych rozwiązań takich jak między innymi inwestycja w nowoczesny kocioł grzewczy czy stosowanie odpowiedniego paliwa.
Przestarzałe piece do wymiany
Główne źródło emisji smogu, według statystyk Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami, stanowią zanieczyszczenia generowane przez gospodarstwa domowe posiadające przestarzałe lub niespełniające jakichkolwiek norm emisyjnych kotły zasilane drewnem i węglem (tzw. “kopciuchy”), a także…piece kaflowe. Obecnie na rynku dostępne są kotły retortowe najnowszej generacji z automatyczną kontrolą spalania, który zapewnia efektywność oraz minimalną emisję gazów cieplarnianych. W większości gmin istnieje możliwość dofinansowania wymiany starego pieca na nowy i dodatkowe ocieplenie budynku. Inwestycja w nowoczesne technologie (pompy ciepła, gazowe kotły kondensacyjne) pozwalają nie tylko obniżyć koszty ogrzewania domu czy wody, ale również poprawia komfort i bezpieczeństwo wszystkich domowników.
Odpowiednie paliwo
Obecnie odpowiednim paliwem do nowoczesnych kotłów grzewczych są:
- ekogroszek – powstający na bazie węgla kamiennego charakteryzuje się niską zawartością siarki i popiołu;
- pellet – granulki ze sprasowanych odpadów drewnianych, które następnie spala się w specjalnych kotłach automatycznych wyposażonych w sterowniki umożliwiające pozyskanie maksimum energii przy minimum zużycia paliwa;
- brykiet (czyli sprasowane trociny i wióry);
- słoma
- ziarna zbóż i…pestki owoców.
Alternatywę dla naturalnego paliwa stanowi również piec gazowy lub ogrzewanie elektryczne.