Złotówka od dłuższego czasu słabnie, co owocuje znacznym zwiększeniem kwoty zakupu dolara, euro oraz funta brytyjskiego. Zarabianie pieniędzy w obcej walucie i wydawanie w Polsce jest możliwe dzięki otwarciu granic Unii Europejskiej. Sezonowa praca w Niemczech lub Wielkiej Brytanii może dać łączny zysk odpowiadający sumie rocznej wszystkich pensji, jakie zarobilibyście w naszym kraju. W jaki sposób zwiększyć opłacalność pracy za granicą i wydawania tych pieniędzy w Polsce?
Korzystne przewalutowanie
Zanim zaczniemy wydawać pieniądze zarobione za granicą, musimy zamienić je na złotówki. Fizyczny kantor posiada swoją prowizję, która jest wyższa od tej bankowej. Swoją drogą niewiele dużych banków w Polsce posiada własne kantory. Jednym z pierwszych był Alior, który udostępnił kantor online nie tylko swoim stałym klientom. Ludzie regularnie zarabiający w obcej walucie powinni pomyśleć o stałym przeniesieniu się do banku, który oferuje przewalutowanie, posiada wysoki poziom bezpieczeństwa i własną placówkę fizyczną, do której można udać się w razie problemu. W dobie ogromnej ilości internetowych e-kantorów niepowiązanych z żadną realną placówką, takie rozwiązanie jest dużo bezpieczniejsze.
Jeżeli nigdy nie zakładałeś konta w takim internetowym kantorze, zerknij pod ten adres – http://blog.kurencja.com/zakladamy-konto-w-kantorze-alior-banku/
Płatności online za zagraniczne zakupy
Część pieniędzy zarobionych za granicą – szczególnie euro i funty – warto przeznaczyć na zakupy w sklepach i portalach aukcyjnych funkcjonujących za granicą. Posiadając część funduszy na drugim koncie bankowym (walutowym) można robić zakupy na portalu ebay oraz zagranicznych sklepach bez strat na przewalutowaniu. Szczególnie warto pomyśleć o regularnym korzystaniu z niemieckich sklepów z żywnością oraz chemią gospodarczą. Portal ebay oraz amazon to prawdziwy raj dla fanów elektroniki i kolekcjonerów. Oba obsługują karty płatnicze i szybkie przewalutowanie. Niemniej niestabilny kurs walut sprawia, że kupowanie w złotówkach na dłuższa metę staje się nieopłacalne.