Od broni po motocykle i pilarki spalinowe

motocykl
źródło: https://pixabay.com

Historia firmy Husqvarna przypomina mi filmową adaptację komiksu Iron Man i historię Tony’ego Starka. Bohater komiksu Marvela zaczynał od firmy tworzącej broń dla wojska, by po latach zająć się pojazdami oraz urządzeniami mającymi pomóc ludzkości. Szwedzka firma również zaczynała od produkcji broni, by po 325 latach stać się przewodnią marką tworzącą pilarki spalinowe oraz robotów koszących, o którym mało kto wie.

Historia jednośladów Husqvarna

sport
źródło: https://pixabay.com/pl/


Przemysł motoryzacyjny w roku 1903 był prawdziwą żyłą złota. Tamtejsze tęgie głowy wiedziały, że za 10-20 lat samochody będą czymś powszechnym a motocykle, staną się pierwszym pojazdem wielu młodych mężczyzn. Dlatego firma Husqvarna zajęła się tworzeniem swoich pierwszych jednośladów, które sprzedawane są do dzisiaj w kilkunastu modelach klasyfikowanych w enduro, motocrossie oraz supermoto. Silniki benzynowe w motocyklach supermoto są jednymi z najnowocześniejszych ze względu na chłodzenie cieczą, niewielką wagę i dużą moc. Przy 70 koniach mocy model 701 Supermoto waży jedynie 145 kilogramów. Dodam, że w polsce funkcjonuje oficjalny dealer, przedstawiciel oraz fanklub motocykli i quadów szwedzkiej marki.

Tniemy i kosimy także robotami

Nie ma lepiej rozpoznawalnego produktu niż pilarka spalinowa, kojarzonego z logiem Husqvarna. Pierwsza pilarka ujrzała światło dziennie w roku 1959, czyli około 12 lat po stworzeniu linii kosiarek do trawy. Teraz to pilarki zajmują pierwsze miejsce wśród wybieranych i cenionych narzędzi ogrodowych i do ciężkiej pracy z drewnem. Jednym z najbardziej zaskakujących projektów, który wyprzedził swoje czasy, jest robot koszący. Zautomatyzowana kosiarka wydana w 1995 roku miała wiele wad w stosunku do obecnego modelu Automower trzeciej generacji wyposażonej w GPS. Obecnie firma stara się ograniczyć ilość produkowanych silników spalinowych na koszt tych korzystających z prądu akumulatora. Linia pilarek akumulatorowych jest cichsza, oszczędniejsza, lżejsza oraz bardziej ekologiczna w użytkowaniu. Ponad 300 lat istnienia pozwala sądzić, że za kolejne 100-200 lat będziemy świadkami przełomu wśród narzędzi ogrodowych, za którym stanie Szwedzki producent.

To z czego Szwedzka firma słynie – http://www.husqvarna.com/pl/forest/products/allround-saws/husqvarna-chainsaws-allround-saws/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.