Rynek farb jest mocno rozbudowany. Wykorzystywane są one do zabezpieczania różnych elementów i konstrukcji. Zawierają różne pigmenty i żywice, dlatego niezwykle ważny jest wybór odpowiedniej farby. Tylko w ten sposób można zabezpieczyć materiał przed szkodliwymi czynnikami.
Charakterystyka
Najważniejszym zadaniem, jakie mają farby przemysłowe, jest zabezpieczenie powierzchni przed zniszczeniem i korozją. Obecnie producenci oferują wiele kolorów do wyboru, więc farby cechują się również walorami estetycznymi. Wykorzystuje się je najczęściej do malowania metalu, betonu oraz drewna. Do każdego materiału należy wybrać produkt o właściwym składzie. Największą popularnością cieszą się systemy poliuretanowe i epoksydowe.
Rodzaje
Obecnie jest bardzo duży wybór produktów, a producenci farb przemysłowych prześcigają się w nowych rozwiązaniach. W sklepach można kupić farby:
- Epoksydowe – składające się z żywicy, utwardzacza poliamidowego lub aminowego. Są odporne na czynniki chemiczne i zmiany temperatur. Wszystkie składniki łączone są przed samym nakładaniem.
- Alkidowe – długo schną, ale są łatwe do nałożenia. Odporne na ścieranie i oleje.
- Poliuretanowe – nadają estetycznego wyglądu pokrytym elementom. Chronią przed chemikaliami oraz niekorzystnymi warunkami pogodowymi.
Wykorzystywane do pokrywania powierzchni:
- Metalowych – najpopularniejsze ze względu na szybką korozję metalu, zwłaszcza gdy jest on narażony na wilgoć.
- Drewnianych – chronią delikatne powierzchnie, a jednocześnie korzystnie wpływają na ich wygląd.
- Betonu – chronią przed wsiąkaniem wody i zabezpieczają przed korozją. Zwiększają odporność na niskie temperatury. Doskonale nakładają się na chropowate podłoże.
- Ściany – używane w placówkach oświatowych, szpitalach i przychodniach. Sprawdzają się wszędzie, gdzie bardzo ważna jest higiena.
Pomimo nazw, farby te można również używać w domu. Zabezpieczają posadzki, dachy czy ogrodzenia. Zwiększają ich żywotność oraz odświeżają wygląd.