Jak zmieniała się głębia ostrości w fotografii, grach i filmach?

głębia ostrości
źródło: http://foter.com/

Gdy skupiamy wzrok na jakimś obiekcie, to wyostrzamy nasz zmysł, powodując wyostrzenie jego obrazu. W dowolnej technice rejestrowania obrazu istnieje pojęcie głębi ostrości, która odnosi się do przedstawiania obiektów z różnej odległości z jak największą ilością szczegółów. Maksymalna głębia ostrości obejmuje pełny kadr, co znaczy, że na zdjęciu lub ekranie telewizora, występuje pełna gama szczegółowych obiektów. Przy obecnej technologii mamy dowolność w prezentowaniu ostrych kątów lub ich celowe rozmazywanie. Oba efekty mają swoje miejsce w fotografii, filmie i grach.

Efektowny nieostry obraz

gra
źródło: http://foter.com/

Stare kamery i aparaty miały swoje ograniczenia, które dziś rozpatrywane są jako ich zaleta budująca klimat starych dzieł kinematografii. Współcześnie nieostry obraz jest metodą na ukazanie pewnych stanów emocjonalnych lub podkreślenie ważnych obiektów znajdujących się na przykład na tle miasta, lasu bądź innego bogatego w szczegóły środowiska. W grach komputerowych zredukowana głębia ostrości tworzy efekt tajemniczości i magii. Najlepszym jej przykładem jest Prince of Persia Piaski Czasu z roku 2003. Wtedy efekt rozmazanego obrazu wyciskał z kart graficznych ostatnie soki, a modele bez wyższej klasy shaderów, nie były w stanie jej nawet odpalić. Przez pewien czas rozmyty obraz w grach cieszył się ogromną popularnością. Obecnie więcej pochlebnych słów kierowanych jest w kierunku bogatego w szczegóły świata, bez rozmyć i wyszukanej głębi ostrości, chyba że mówimy o scenkach dialogowych, które dużo zyskują na właściwym wyostrzeniu postaci i otaczającej ich flory i fauny. Dla fotografa jest sztuką wyrazu, która jak się okazuje, może zostać przedstawiona w ciekawy sposób. Poczytajcie o metodzie Brenzier-a. Poniżej dam wam próbkę jego możliwości. Natomiast pod tym adresem przeczytacie o jej licznych metodach wykorzystania – https://www.szerokikadr.pl/poradnik/glebia-ostrosci-fotograficzny-srodek-wyrazu

głębia ostrości
źródło: http://foter.com/

Ostrzenie w lustrzankach i cyfrówkach

Nawet wasz smartfon posiada opcję głębia ostrości, do właściwego wyboru przedmiotu, który ma zostać sfotografowany. Początkujący fotografowie uczą się korzystania tttz obiektywu poprzez właściwe wyostrzanie obiektów i opanowanie ilości światła, która wpada do soczewki, by nie prześwietlić obrazu. Zarówno ujęcia portretowe, makro, jak i pejzaże wymagają właściwej głębi ostrości, którą uzyskuje się poprzez obranie jednego punktu, lub całkowitą rezygnację z ostrzenia na rzecz globalnej ostrości. Lustrzanki dają nieporównywalną z żadnym innym urządzeniem do fotografii wolność w robieniu zdjęć. Wymienna optyka cechuje się nie tylko parametrem światła, ale także ogniskową, która pozwala na lepsze wyostrzenie obiektów oddalonych nawet o dziesiątki metrów. Zoom w aparatach cyfrowych i telefonach nie jest tak elastyczny i dokładny. Najlepszą optykę mają według mnie produkty Apple, jednak w cenie nowego iPhona można nabyć znacznie potężniejszy aparat z dodatkowymi akcesoriami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.