Za około 15 lat niewielu seniorów będzie miała problemy z urządzeniami mobilnymi. Smartfony już teraz są popularne w grupie wiekowej 50-60 a ich podstawowa obsługa nie stanowi problemu nawet dla 65-latków. Jedynie osoby, które mają problemy zdrowotne (choroby mózgu, Alzheimer) mają trudności z opanowaniem dzisiejszej elektroniki. Potwierdzeniem tych słów jest Pan Antoni człowiek, który w wieku 90 lat z powodzeniem obsługuje komputer oraz korzysta z internetu.
Telefon nie tylko dla osoby starszej
Rynek telefonów, które zostały wyparte przez smartfony napędzany jest głównie przez osoby zaawansowane wiekiem, oraz firmy. Te drugie kupują o wiele tańsze urządzenia mobilne także ze względu na ich eksploatacje. Nawet najgorsza komórka bez dotykowego wyświetlacza i systemu Android wygrywa pod względem działania na baterii z dowolnym smartfonem. Taki telefon średnio wytrzymuje 4-5 dni a rekordy bije się przy około 10-12 dniach. Nie trzeba go regularnie ładować i jest praktycznie niezawodny. Trudno też o jego fizyczne uszkodzenie.
Ciekawy film na temat, tego jak seniorzy 65+ radzą sobie z nowoczesnym smartfonem:
Elektronika a dzisiejszy senior
Moja babcia mająca obecnie 72 lata bez problemu obsługuje telefon z aparatem i potrafi wysłać wiadomość tekstową. Takich ludzi jest w Polsce całkiem sporo, dlatego zanim kupicie telefon dla seniora swojej babci dajcie jej poużywać swojego starego smartfona. Duże ekrany na poziomie 4 cali i więcej okazują się być przyjaźniejsze niż te ledwo widoczne w telefanach sprzed 10 lat. Jeżeli osoba starsza faktycznie woli duże przyciski obsługiwane analogowo i dwukolorowy wyświetlacz kupcie jej jeden z modeli dedykowanych osobom starszym. Najgorsze jest wybieranie po prostu starego niemodnego telefonu. Ich ekran i małe przyciski wcale nie są lepsze dla osoby starszej niż smartfon. Dedykowane modele takie jak marki Maxcom oraz polskiego Manta są dużo lepsze. Do tego ich cena nie przekracza 100 złotych. Modele z kolorowym wyświetlaczem to koszt nie wyższy niż 120 złotych.