Najbardziej śmiercionośne zwierzęta na świecie

Wiele osób wyobraża sobie najgroźniejsze zwierzęta świata jako wielkie, dzikie bestie z ogromnymi kłami i pazurami, żyjące w dżungli. Tymczasem śmierć czai się w małych, niewinnie wyglądających przedstawicielach świata fauny.

Komar (nawet 3 miliony ofiar rocznie)

Zdecydowanym liderem na liście najbardziej śmiercionośnych zwierząt na świecie jest niepozorny…komar z rodzaju Anopheles, który przenosi wiele groźnych chorób takich jak malaria, denga, żółta gorączka czy zapalenie mózgu. Ofiarą zwykle są dzieci poniżej piątego roku życia, mieszkające w Aryce środkowej.

Węże (50 000 ofiar rocznie)

Węże, występujące w przyrodzie aż w 725 gatunkach, znajdują się w ścisłej czołówce najbardziej niebezpiecznych zwierząt na świecie. Przedstawiciele wiele gatunków (np. kobra azjatycka) potrafią zabić człowieka w ciągu kilku sekund zaledwie jednym ukąszeniem.

Psy (40 000 ofiar rocznie)

Pies, uznawany za najlepszego i lojalnego przyjaciela człowieka, niestety są głównymi nosicielami wścieklizny, która bardzo często prowadzi do śmierci. Brak odpowiedniej opieki, zaniedbywanie i znęcanie się nad zwierzęciem stanowią natomiast przyczynę śmiertelnych pogryzień przez psy.

Mucha tsetse (10 000 ofiar rocznie)

Niewielka mucha tse tse, żywiąca ludzka i zwierzęcą krwią, przenosi świdrowca wywołującego śpiączkę afrykańską. Zamieszkuje obszary pomiędzy Saharą a pustynią Kalahari. Niestety, mimo rozwoju nauki, nadal nie istnieje skuteczna szczepionka zapobiegająca chorobom przenoszonym przez muchę tse tse.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.