Zadbaj o bezpieczeństwo w Sieci

W Internecie robimy dziś niemalże wszystko – i owo „wszystko” wcale nie jest tu żadną przesadą. Już nie tylko wyszukujemy tam najważniejsze informacje czy oglądamy filmy, ale coraz więcej z nas robi tam także zakupy. I właśnie nad tą kwestią chcielibyśmy chwilę się zatrzymać. Kupowanie w Internecie jest bardzo wygodne, tyle tylko, że musimy pamiętać o kilku zasadach bezpieczeństwa, które są absolutnie podstawowe dla ochrony naszych danych i pieniędzy.

Zasada nr 1 – nie instaluj dziwnego oprogramowania

Sklep internetowy w którym dokonujesz zakupów nagle poprosił Cię o instalację jakiejś dziwnej aplikacji? Lepiej czym prędzej opuść tę stronę i poszukaj innego sklepu! Co do zasady, zakupy w Internecie nie powinny wymagać żadnego oprogramowania poza, rzecz jasna, przeglądarką internetową. Niestety, choć handel w Sieci w znacznym stopniu się ucywilizował, to nadal mamy do czynienia z takimi próbami wyłudzania danych.

Zasada nr 2 – tanio wychodzi drogo

Znalazłeś jakiś towar wyjątkowo tanio? Dwa razy zastanów się czy na pewno warto w to zainwestować. Poza tym, dokładnie przeczytaj regulamin tej konkretnie promocji. Może się bowiem okazać, że kupujesz towar niekompletny, uszkodzony, używany – może mieć jeszcze wiele wad! Owszem, sklepy internetowe mają lepsze ceny niż ich stacjonarne odpowiedniki, ale różnice rzędu 90% na produkcie muszą zdecydowanie wzbudzić podejrzenia!

Zasada nr 3 – Nikomu nie podawaj hasła!

Na pewno nie jest tak, że aby umożliwić Ci działanie w Internecie Twój bank potrzebuje Twojego loginu i hasła. Jeżeli otrzymasz taką prośbę od kogoś, kto przedstawia się właśnie jako Twój bank, to lepiej powiadom organy ścigania. To bardzo popularna forma oszustw w Internecie.

Zasada nr 4 – Aktualizuj antywirusa

Teoretycznie, powinien on aktualizować się automatycznie, ale wszyscy wiemy jak z tym jest. Jeżeli robisz zakupy w Internecie (nawet okazjonalnie) koniecznie zadbaj o regularne aktualizacje swojego programu antywirusowego. Pozwoli Ci to zabezpieczyć się przed złośliwym oprogramowaniem, które może wykraść Twoje dane logowania do bankowości internetowej oraz znajdujące się tam środki finansowe.

 

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: IT

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.