Sieć 5G – co trzeba o niej wiedzieć?

Sieć 5G wywołuje ogromne emocje i to na całym świecie. Nowy standard komunikacji sprawia, że wiele osób obawia się tego, jaki wpływ na jego zdrowie będzie miało 5G. Do tego dochodzi także fakt, że wiele sprzętów, które są w naszych domach, mało kto ma dostęp do technologii, która potrafi obsłużyć sieć 5G, a i operatorów oferujących dostęp do tego rozwiązania jest jeszcze mniej, niż więcej. Co więc trzeba wiedzieć o samej sieci 5G?

Czym jest sieć 5G?

Warto zacząć od tego, czym w ogóle jest 5G. To piąta generacja systemu sieci komórkowych, który ma zapewniać łączność. Obecnie większość osób korzysta ze standardu 4G, ale dalej można spotkać miejsca na mapie Polski, gdzie dostępne są tylko generacje 3G lub nawet 2G. Jednak warto zaznaczyć, ze operatorzy komórkowi już zapowiedzieli, że będą wycofywać się ze wsparcia dla sieci 2G oraz 3G, co będzie następowało już w tym i przyszłym roku. Takie wyłączenie konkretnego standardu ma na celu zrobieniu „miejsca” na nowe standardy. Sama sieć 5G jest więc kolejnym standardem telekomunikacyjnym, który ma zastąpić istniejące i wykorzystywane obecnie 4G oraz LTE i LTE-Advanced.

Z Internetu i sieci korzysta się teraz o wiele częściej, niż przed laty, kiedy wykorzystywało się do tego tylko standardy 4G oraz 3G. Jest też coraz więcej urządzeń, które podłączane są do sieci mobilnej, więc ta staje się powoli „zapchana”. Z czasem ma być jeszcze gorzej i jeszcze gęściej, więc nowy standard po prostu musi się pojawić. Piąta generacja sieci komórkowej ma więc oferować większą prędkość przesyłu danych, o wiele mniejsze opóźnienia, a także większa stabilność. Dodatkowo będzie można także do sieci 5G podłączyć o wiele więcej urządzeń jednocześnie. Szacuje się, że będzie to nawet do miliona urządzeń na kilometr kwadratowy. I choć wydaje się to ogromną wartością, to w dużych miastach wcale nie jest to tak dużo.

Do czego przyda się sieć 5G?

Internet zajmuje w codziennym życiu bardzo istotne miejsce, więc szybsze i pewniejsze przekazywanie danych jest wyjątkowo istotne. Już teraz można zauważyć, że w miejscach, gdzie jest duże nagromadzenie ludzi, prędkość transferu może mocno spadać. Dlatego też operatorzy pracują teraz nad tym, by jak najszybciej wprowadzić takie rozwiązanie u siebie. Już teraz u praktycznie każdego z dużych operatorów można znaleźć ofertę na dostęp do sieci 5G. Warto jednak wiedzieć, że ta oparta jest jeszcze na częstotliwościach wykorzystywanych przez standard 4G, więc na wdrożenie prawdziwego 5G przyjdzie nam jeszcze chwilę poczekać.

Jednak już teraz można przewidzieć, do czego będzie wykorzystywana sieć 5G w codziennym życiu. Jednym z takich zastosować, które z pewnością da się zauważyć, będzie wymiar „rozrywkowy”. Serwisy VOD, czyli pozwalające na dostęp do filmów i seriali przez Internet, są obecnie w szczycie swojej popularności. Z każdym tygodniem czy miesiącem użytkowników będzie coraz więcej, a to będzie także wymagało szybszego internetu. Ten może przełożyć się także na szybszą możliwość pobierania treści oraz wyższą ich jakość. Oglądanie filmów w jakości 4K czy nawet większej z wykorzystaniem 5G nie będzie już stanowiło takiego problemu, jak teraz. To samo można powiedzieć o serwisach streamingowych z muzyką. Sieć 5G będzie po prostu lepszym rozwiązaniem dla wszelkiego rodzaju rozrywki. Można będzie też przestać korzystać z „kabla”, czyli łączyć się na stałe z Internetem i przerzucić się całkowicie na wersję mobilną.

Co jeszcze?

Sieć 5G będzie także z powodzeniem wykorzystywało się we wszelkiego rodzaju rozwiązaniach smart domowych. Już teraz coraz częściej sięga się po sprzęty, które w ramach jednego systemu się ze sobą komunikują. Mowa tutaj o inteligentnych żarówkach, sprzętach AGD czy systemach ochrony. One wszystkie muszą korzystać z sieci, a w przypadku rozwiązań 4G, efekty nie zawsze są zadowalające. Smart dom staje się coraz popularniejszy, a w przyszłości będzie powstawało coraz więcej urządzeń, które da się podłączać do sieci i z wykorzystaniem smartfona je obsługiwać. Pasma wykorzystywane w standardzie 5G pozwolą na szybsze połączenia i przede wszystkim bezpieczniejsze. To także może pozwolić na rozbudowanie koncepcji całych miast, które oparte będą o smart rozwiązania.

Również w motoryzacji sieć 5G znajdzie swoje zastosowanie. Już teraz w nowych samochodach pojawiają się inteligentne rozwiązania, które do swojego działania wymagają łączności z siecią. W przyszłości będzie ich więcej, a co za tym idzie, będzie potrzeba lepszego pasma, by taka łączność była niczym nie zakłócana. Samochody będą mogły się ze sobą komunikować, ale także i z urządzeniami, które umieszczone są na drogach czy w miastach. Dzięki temu może wzrosnąć bezpieczeństwo oraz sam komfort podróżowania. I choć do pełnej cyfryzacji samochodów jeszcze sporo brakuje, to nie jest to tak odległa przyszłość, jak wiele osób może podejrzewać. Rozwoju sieci 5G nie da się już zatrzymać, a naukowcy pracują również nad kolejnym standardem, czyli siecią 6G. Zanim jednak w Polsce pojawi się 5G dla wszystkich, minie jeszcze trochę czasu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.