Komputery mobilne od kilku lat znajdują się w stanie hibernacji. Zakup laptopa do celów innych niż przeglądanie internetu i korzystanie z pakietu biurowego przestaje mieć jakikolwiek sens. Ogromna ilość modeli laptopów w cenie od 1000 do 2500 złotych nie przekłada się na ich zróżnicowanie w wyposażeniu. Impas producentów, wysoki kurs dolara a może celowe zwalnianie postępu technologicznego w komputerach mobilnych – co jest tego przyczyną?
Duża rozbieżność w cenie przy tej samej funkcjonalności
Laptopy grupuje się w kategorie, które faktycznie nie odzwierciedlają ich przeznaczenia. Komputery do biura, gier, multimediów i tak zwana grupa premium oraz ultra są nic niewarte. Dużo prościej pogrupować je na laptopy do gier i multimediów. Te pierwsze zaczynają się od kwoty 3000 złotych wzwyż. Natomiast komputery multimedialne od najniższej półki do 2999 złotych. Taki podział jest najlepszy, ponieważ nie ma różnicy między laptopem za 1400 złotych a 2400 złotych. Lepszy procesor pozwala szybciej renderować materiały audio/wideo, ale nie ma wartości w grach, które potrzebują karty graficznej. Dobre mobilne karty graficzne to spory koszt dla producenta komputerów mobilnych. Dlatego podział na laptopy z kartą graficzną do gier i resztę jest bardziej trafny.
Zero nowych kart graficznych i procesorów dla średniej półki
Układy mobilne z serii Nvidia 900M dla urządzeń budżetowych to mało wydajne konstrukcje, w których jedynie 940XM reprezentuje przyzwoite osiągi. Niestety Kowalski będzie musiał odłożyć pieniądze z kilku wypłat, by kupić komputer z tym układem graficznym. Architektura Maxwell wydana w roku 2014 wygląd na mocno archaiczną. Jej proces technologiczny wymaga większego zapotrzebowania na energię, szybciej się przegrzewa i jest po prostu mało wydajny względem układów mobilnych Pascal. Niestety najtańszy Pascal (w laptopie) kosztuje prawie 4 tysiące złotych – mowa o GTX 1050. Z procesorami rzecz jest jeszcze dziwniejsza. Siódma generacja układów Intel Kaby Lake nie jest może białym krukiem, jednak jej korzystny zakup z tanim układem MGPU się nie zdarza. Dopiero szósta generacja procesorów firmy Intel to dobry cenowo wybór, ale z problemem dostępności w sklepach. Przejrzałem właśnie większość marketów i procesory 6gen występują w jeszcze mniejszej ilości egzemplarzy dostępnych w zakupie online.
Złóż sobie stacjonarkę
Masz do wydania 2 tysiące złotych na komputer dla domu? Zapomnij o laptopie i zainwestuj te pieniądze w komputer stacjonarny, który złożysz w internecie. Nie dosyć, że otrzymasz dobry procesor i dedykowaną kartę graficzną do gier w Full HD, to jeszcze zostanie Ci trochę pieniędzy na używany lub nowy monitor. Dlaczego nie warto składać komputerów w fizycznych sklepach komputerowych? Zawsze będzie dużo drożej, a dodatkowo zapłacicie za robociznę. Jeżeli sam nie potrafisz go sklecić, to poproś o pomoc znajomego informatyka lub syna kolegi. On na pewno orientuje się w temacie.