Rośnie liczba trenerów zachowań – coaching na rynku pracy

facet
źródło: https://pixabay.com/pl/

Trener podejmowania decyzji i zachowań, zwany z angielska – Coach, zaczyna być postrzegany jako szansa na zarobienie dużych pieniędzy, przy małym nakładzie pracy. Takie myślenie sprawia, że w zawodach takich jak trener personalny, dietetyk oraz psychoterapeuta dochodzi do obniżenia jakości usług. Coraz więcej amatorów po kursach świadczy kiepską pomoc, która zniechęca klientów i robi zły PR. Fachowcy w tych dziedzinach dobrze wiedzą, że nie trzeba obawiać się konkurencji, ponieważ nie stoi za nią skuteczność i doświadczenie. Czy wysyp nowych trenerów zachowań sprawi, że ludzie przestaną pozytywnie odbierać ten zawód?

coaching
źródło: http://foter.com/

Sukces ludzi takich jak Mateusz Grzesiach (najbardziej znany polski coach) wziął się z kilku czynników. Był to jeden z pierwszych trenerów zachowań, który pokazał się w mediach społecznościowych i telewizji śniadaniowej. Zaczął wydawać książki, zanim jeszcze kursy coachingu stały się popularne. Przemawia za nim czas, w którym wystartował. Jednak to nie wszystko, ponieważ pod względem technicznym jego warsztat trenerski jest bardzo rozbudowany. Ciągle się rozwija i stosuje różnego typu metody motywacyjne, które nie są rekomendowane przez międzynarodowy coaching.

coaching
źródło: https://pixabay.com/pl/

Przejdźmy teraz do możliwości samozatrudnienia i rozwoju w wolnym zawodzie, jakim jest coaching. Bez odpowiednio dużej charyzmy, chęci ciągłego rozwoju oraz naturalnych predyspozycji do przemawiania i pracy z ludźmi, nie ma mowy o dobrych zarobkach. To ciężki kawałek chleba, który weryfikowany jest poprzez skuteczność. Jeżeli klient nie otrzyma tego, po co przyszedł, nie poleci was swoim znajomym. Siła coachingu to poczta pantoflowa. Jeden zadowolony klient powie o was znajomym. Rodzina dostrzeże, że jest w nim więcej motywacji do życia. Osiąga więcej sukcesów, które sprawią, że inni ludzie szukający motywacji zgłoszą się do was o pomoc. Średnie zarobki trenerów są trudne do określenia. Wybitni coache w Polsce mogą zgarniać nawet po 10 tysięcy złotych miesięcznie, bez najmniejszego problemu. Dopiero startujący coach nie zarobi nawet najniższej krajowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.