Jeszcze dobrze nie poczułem jesieni, a już myślę o wiośnie. Polska wiosna to czas w roku, w którym najmocniej odczuwam otaczające mnie życie flory i fauny. Zielenieje trawnik, a na krzewach pojawiają się pierwsze pąki. Dla amatorów ogrodnictwa to drugi po jesieni okres porządkowania. Można go znacznie skrócić, gdy jesienią dokonamy kilku zabiegów na naszej podwórkowej roślinności. Poświęcony teraz czas odpłaci się także równo rosnącym i zdrowszym trawnikiem, z którym jest najwięcej problemów po roztopach.
Mniej dziur i więcej sił witalnych trawy
Przez dobre 6 miesięcy w roku trawnik nie tylko rośnie w górę, ale także gęstnieje. Korzenie pojedynczych źdźbeł powiększają się, a między nimi powstają nowe. Po tym czasie trawnik jest zbitą materią, do której z trudem dostaje się powietrze i składniki odżywcze. Przestrzeń, jaką uzyskamy stosując wertykulator jest niezbędna dla budowania w roślinach magazynu składników mineralnych potrzebnych do przetrwania zimy. Proces wertykulacji z użyciem wideł to stara i niezbyt dokładna metoda. Przy bardzo dużym podwórku nieopłacalne jest dziobanie trawnika ostrym narzędziem. Lepiej kupić wertykulator mechaniczny, który działa jak kosiarka. To tanie narzędzie na kółkach, które dzięki użyciu siły wbija kilkanaście nierdzewnych ostrz, usuwając przy tym mech i część chwastów. Podkreślam, że to narzędzie do typowo przydomowych prac w przeciwieństwie do wertykulatora spalinowego. Użycie silnika spalinowego zwiększa siłę, z jaką wyrywane są chwasty i usprawnia całą pracę na dużych połaciach terenu. Przykładem profesjonalnego wertykulatora jest model S 500 Pro od Husqvarna szczegółowo przedstawiony pod tym adresem – http://www.husqvarna.com/pl/produkty/wertykulatory/
Organiczny nawóz zwany obornikiem
Wszędzie tam, gdzie roślina ma kontakt z przefiltrowanymi ściekami, widać najbardziej dorodnych z przedstawicieli flory. Stosowane w nowoczesnych ogrodach przydomowe oczyszczalnie ścieków mogą służyć do nawożenia trawnika i innych roślin ozdobnych. Jeżeli nie macie takiego systemu, to możecie skorzystać z gotowego organicznego obornika o wysokiej zawartości minerałów i tzw. substancji organicznych. Do nawozów organicznych należy obornik, kompost, torf, a także kora z drzew i gotowe mieszanki tych wszystkich składników. Każda z odmian ma swoje preferowane gatunki roślin, które wspiera lepiej niż inne. W przypadku trawnika dominuje kompost i obornik. Przy planowaniu wertykulacji, koszenia i grabienia liści powinniście uwzględnić nawożenie przed pierwszymi mrozami.
Wszystkie czynności przygotowujące trawnik do zimy można wykonać jednego dnia, aczkolwiek ja preferuję podzielić je na dwa osobne dni, dzieląc wertykulację i nawożenie na ostatni dzień pracy. Wcześniej koszę trawnik i wykonuję pierwsze grabienie liści, które drugiego dnia należy powtórzyć dla lepszego efektu prac.