Spanie w ciąży to jedna z pierwszych kwestii, jaką zaprzątają sobie głowę przyszłym mamom. Jaka pozycja będzie najwygodniejsza i najbardziej bezpieczna dla maleństwa? Co się stanie, jeśli przez sen kobieta ułoży się na brzuchu? Najważniejsze informacje o tym, jak spać w ciąży, znajdziecie poniżej.
Wiele kobiet, które przez całe swoje życie nie przywiązywały zbytniej uwagi do tego, w jakiej pozycji śpią, będąc w stanie błogosławionym zaczyna zadawać sobie pytanie: jaka jest najlepsza pozycja do spania w ciąży? I czy jest możliwe przyzwyczajenie się do innej pozycji niż ta, w której spało się przez całe życie?
Jak spać w ciąży? Opinie specjalistów
W poradnikach i artykułach na ten temat znajdziemy jedną odpowiedź na pytanie: „Jak spać w ciąży”. Spanie na lewym boku w ciąży jest najlepsze dla matki i dziecka. Dlaczego? Ponieważ w tej pozycji ułatwiony jest przepływ krwi ze składnikami odżywczymi do łożyska. Wspomagana jest też praca nerek, co wiąże się ze skuteczniejszym usuwaniem produktów przemiany materii i nadmiaru płynów. Zmniejsza się więc tak dokuczliwy obrzęk kostek, stóp i rąk. W tej pozycji najlepiej spać z uniesioną lewą nogą, dlatego bardzo pomocne jest wkładanie pomiędzy nogi dużej poduszki. Spanie na prawym boku w ciąży nie jest błędem, jednak specjaliści wskazują, że to właśnie leżenie na lewym boku jest dla ciężarnej i maleństwa najkorzystniejsze.
Spanie na brzuchu i na plecach w ciąży – czy może zaszkodzić?
Dla kobiet, które przez całe życie najbardziej lubiły spać na brzuchu, ciąża oznacza konieczność zmiany jednego ze swoich nawyków. Dzieje się tak z oczywistych powodów – im brzuch jest większy, tym spanie w tej pozycji będzie trudniejsze. To tak jakby próbować spać na piłce lub arbuzie. Natomiast spanie na plecach w ciąży jest niewskazane z kilu powodów. W tej pozycji cały ciężar macicy spoczywa wówczas na kręgosłupie, jelitach oraz ważnych naczyniach krwionośnych: aorcie i żyle głównej, które są odpowiedzialne za obieg krwi w całym ciele. Dla kobiety może to skutkować hemoroidami, bólem pleców, problemami z trawieniem, ciśnieniem i oddychaniem.
Jak przyzwyczaić się do zmiany pozycji podczas snu
Przyszłe mamy są w stanie zmienić w swoim życiu wiele nawyków, aby zapewnić najlepsze warunki do życia i rozwoju dla swoich pociech. Ale jak zmienić przyzwyczajenie do innej pozycji podczas snu, kiedy nie kontrolujemy swoich ruchów? Wbrew pozorom nie jest to takie trudne, już po kilku nocach ciało zaczyna się przyzwyczajać do nowego ułożenia, zwłaszcza, że pozycja boczna samoistnie staje się najbardziej komfortowa. Pomocne mogą być także specjalne poduszki, które stanowią znakomite oparcie dla ciała ciężarnej. Prawdą jest także to, że niewiele osób potrafi spać w jednej pozycji przez całą noc. Jeśli zdarzy się, że w nocy przekręcimy się na niewłaściwą stronę, nie trzeba panikować, ale spokojnie wrócić do pozycji na lewym boku.
>> Tu przeczytasz więcej o sposobach na wygodny i bezpieczny sen w ciąży.