Zaledwie kilka lat temu na rynku komputerowym pojawiły się lekkie, przenośne laptopy o niewielkich rozmiarach, które początkowo służyły głównie do wykonywania prostych czynności. Z biegiem czasu zostały wyposażone w szereg dodatkowych funkcji oraz różnorodnych urządzeń takich jak modemy, karty sieciowe, porty USB, bluetooth, wi – fi, napędy i nagrywarki DVD czy CD i zdominowały tradycyjne komputery stacjonarne.
Wybór laptopa
Wybór idealnego laptopa dostosowanego do indywidualnych potrzeb, oczekiwań i możliwości finansowych stanowi nie lada wyzwanie ze względu na niezwykle szeroką i bogatą ofertę poszczególnych producentów. Nowoczesny sprzęt dostępny na współczesnym rynku komputerowym, wyposażony w innowacyjne rozwiązania, pozwalają na komunikację z innymi urządzeniami zewnętrznymi czy bezproblemowy dostęp do sieci internetowej. Zdecydowana większość mobilnych komputerów posiada również wyjścia na zewnętrzne monitory, rzutniki multimedialne oraz dodatkowe porty, które umożliwiają podłączenie wygodniejszej, zewnętrznej myszki, a nawet klawiatury. Przed podjęciem ostatecznej decyzji dotyczącej zakupu należy odpowiedzieć sobie na zasadnicze pytanie: „w jakim celu nowy sprzęt będzie wykorzystywany?”. Obecnie bowiem na współczesnym rynku komputerowym znajduje się wiele rodzajów laptopów, które różnią się między sobą przeznaczeniem:
- multimedialne (najbardziej uniwersalne) – wyposażone zwykle w ekran o przekątnej 15,6 cala umożliwiają między innymi oglądanie filmów, przeglądanie internetu, korzystanie z podstawowych aplikacji biurowych, słuchanie muzyki;
- biznesowe – wykonane z wysokiej jakości wytrzymałych materiałów (aluminium, włókno węglowe, stop magnezu) obejmują zarówno laptopy biurowe jak i modele mobilne;
- konwertowalne – wyposażone w ekran osadzony na specjalnych zawiasach, umożliwiających jego obrót nawet o 360 stopni i obsługę za pomocą dotykowego ekranu;
- hybrydowe (zwane również urządzeniami 2w1) – składają się z dwóch elementów: tabletu i dołączonej klawiatury;
- ultrabooki – lekkie, cienkie i smukłe z wydajną baterią doskonale sprawdzają się jako narzędzie do pracy mobilnej;
- laptopy gamingowe – zwykle większe i “cięższe” od tradycyjnych przenośnych komputerów, wyposażone w mocne podzespoły i wydajne układy, przeznaczone są po prostu do grania.
Jak wybrać laptopa?
Bez względu na przeznaczenie sprzętu oraz indywidualne potrzeby i oczekiwania każdy kupujący powinien szczególną uwagę zwrócić przede wszystkim na podstawowe wyposażenie laptopa takie jak:
- matryca – wielkość ekranu (najbardziej uniwersalne są modele piętnastocalowe) oraz technologia wykonania (najczęściej spotykane to TN, IPS i MVA) mają bezpośredni wpływ na komfort pracy i mobilność komputera;
- procesor – odpowiedzialny za wydajność urządzenia;
- podstawowe porty – urządzenie powinno być wyposażone między innymi w porty USB (w standardzie 3.0), HDMI/Display Port, gniazdo sieciowe (RJ – 45);
- Napęd – najczęściej montowany w większych laptopach (piętnasto lub siedemnastocalowych);
- ilość pamięci RAM – duża ilość umożliwia sprawne i błyskawiczne uruchamianie oraz wybudzanie ze stanu uśpienia lub hibernacji, pracę na kilku aplikacjach bez spowalniania działania sprzętu;
- kamera – stanowi nieodłączny element każdego laptopa, który pozwala w pełni korzystać a różnorodnych komunikatorów i portali społecznościowych.
Brak któregokolwiek z wyżej wymienionych elementów może w przyszłości znacznie utrudnić codzienne korzystanie z urządzenia lub zmniejszyć komfort i bezpieczeństwo pracy. Nowoczesne laptopy dostępne na rynku mają również szereg dodatkowych cech, do których należą chociażby: podświetlana klawiatura ułatwiająca pracę w nocy, wbudowany modem LTE, ekran dotykowy, gniazdo Kensington Lock chroniące przed kradzieżą, klawiatura odporna na zalanie, czytnik linii papilarnych czy napęd optyczny oraz wiele innych.
Dobry laptop – co to znaczy?
Pojęcie dobry laptop nie jest równoznaczne z niską ceną, dlatego nie warto korzystać z różnorodnych promocji czy okazji często pojawiających się w elektromarketach, które w ten właśnie sposób próbują pozbyć się ze swoich magazynów produktów wychodzących z oferty poszczególnych producentów. Sprzęt powinien służyć swojemu użytkownikowi bezawaryjnie przez kilka lat, a tymczasem wielu producentów znacznie zaniża cenę kosztem jakości podzespołów oraz wykonania, co bezpośrednio wpływa na trwałość i cykl życia urządzenia.
Nowy czy używany?
Każdy kupujący powinien pamiętać, że sprzęt elektroniczny szybko traci na wartości w ciągu kilku miesięcy po pojawieniu się na sklepowych półkach. W związku z tym czasami znacznie lepszym rozwiązaniem może okazać się zakup używanego urządzenia, zwłaszcza gdy dana osoba dysponuje ograniczonymi środkami finansowymi, a komputer ma służyć do nieskomplikowanych, codziennych zadań lub będzie z niego korzystać…dziecko.
Gdzie kupić?
Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem przy zakupie laptopa jest skorzystanie z pomocy profesjonalnych sklepów, gdzie kupujący nie tylko znajdzie szeroki i bogaty wybór różnorodnego, nowoczesnego sprzętu komputerowego, ale przede wszystkim pomoc fachowców. Wymarzony model, upatrzony wcześniej w sklepie komputerowym lub markecie, można zamówić również przez internet.