Architekt IT

Gwałtowny i intensywny rozwój branży IT sprawił, że z roku na rok bezustannie wzrasta zapotrzebowanie na różnorodnych specjalistów w dziedzinie informatyki takich jak między innymi architekt systemów informatycznych, zwany powszechnie architektem IT. Przeciętne zarobki architekta IT uzależnione są wprawdzie od umiejętności i doświadczenia pracownika oraz miejsca zatrudnienia, ale średnio wynoszą około 8600 złotych.

Podstawowe obowiązki i zadania architekta IT

Architekt IT zajmuje się przede wszystkim projektowaniem systemów informatycznych, ich koordynacją, nadzorowaniem całego procesu wdrażania oraz zapewnia zgodność z przyjętymi założeniami w przestrzeni danej firmy, instytucji lub przedsiębiorstwa. Wprowadza nowe technologie i sprzęt, a także ponosi odpowiedzialność za oprogramowanie i sieci komputerowe. Ponad to jednym z obowiązków architekta IT jest zabezpieczenie funkcjonujących systemów informatycznych i opracowanie procedur, które mają zapewnić im jak największą wydajność. Podstawowym i najważniejszym narzędziem pracy każdego architekta IT jest natomiast komputer i odpowiednie środowiska programistyczne.

Kandydat idealny

Osoby, które chcą podjąć pracę jako architekt IT powinny posiadać między innymi: wykształcenie wyższe uzyskane w ramach studiów technicznych, bogatą wiedzę z zakresu szeroko rozumianej informatyki oraz kilkuletnie, koniecznie udokumentowane doświadczenie zawodowe na stanowisku pracy o zbliżonym charakterze. Dodatkowo pracodawcy wymagają od kandydatów znajomości zagadnień SOA, UML, BPMN2 narzędzi projektowych (np. Enterprise Architect), a także zagadnień związanych z wydajnością rozwiązań i ich bezpieczeństwem. Dobry architekt systemów informatycznych powinien być samodzielny, zdyscyplinowany, zorientowany na osiąganie wysokich wyników, posiadać kompetencje komunikacyjne oraz zdolności techniczne i analityczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.