Wybór szkoły średniej stanowi dla młodego człowieka, kończącego naukę w szkole podstawowej, prawdziwe wyzwanie. Wiele osób, które czują się zagubione i niepewne, sugeruje się głównie opinią przyjaciół lub znajomych. Rzadziej szukają porady u nauczycieli i rodziców. Tymczasem ostateczną decyzję warto jednak podjąć samodzielnie, rozważając wszystkie argumenty „za” i „przeciw”.
Szkoły średnie w Polsce
Wybór odpowiedniej szkoły średniej (oraz profilu klasy) ma ogromny wpływ nie tylko na dalsze losy młodego człowieka. Wpływa również na przyszłą karierę zawodową, poziom życia i sytuację społeczną, a także poczucie własnej wartości.
Obecnie uczniowie mogą wybrać:
- liceum ogólnokształcące – kompleksowo przygotowuje do dalszej edukacji w szkołach wyższych bez gwarancji jednak zdobycia konkretnego zawodu, a przy tym bardzo często posiada bogatą ofertę różnorodnych dodatkowych zajęć pozalekcyjnych, warsztatów i kół naukowych;
- technikum – umożliwia również zakończenie nauki maturą i kontynuację dalszej edukacji w szkołach wyższych, przygotowując jednocześnie do wykonywania konkretnego zawodu zgodnie z indywidualnymi potrzebami, oczekiwaniami i predyspozycjami swoich uczniów;
- zasadniczą szkołę zawodową (zawodówkę) – kształci młodzież w konkretnym kierunku (zawodzie), ale nie kończy się maturą, co zamyka uczniom dalszą naukę i wybór szkoły wyższej.
Osoby, które nie ukończą żadnej z powyższych szkół mogą natomiast kontynuować edukację w liceum dla dorosłych, gdzie istnieje szansa na udział w egzaminie maturalnym. Każda szkoła samodzielnie ustala kryteria przyjęć kandydatów, dlatego zawsze należy skontaktować się z wybraną placówką, aby poznać zasady.
Podstawowe kryteria wyboru
Ogromny wpływ na decyzję młodego człowieka ma przede wszystkim wyniku egzaminu gimnazjalisty lub ośmioklasisty oraz pozostałe wyniki i ewentualne sukcesy w nauce. Warto również wziąć pod uwagę takie czynniki jak:
- aktualny ranking szkół średnich;
- renoma danej placówki;
- odległość pomiędzy szkołą a domem;
- własne plany, ambicje i możliwości.
Osoby, które nie potrafią podjąć samodzielnej decyzji, mogą natomiast zasięgnąć porady pedagoga szkolnego lub odwiedzić poradnię pedagogiczno-psychologiczną.