Rekuperacja – o czym mowa w praktyce?

rekuperacja

Rekuperacja to nowoczesny system wentylacji, który znajduje zastosowanie zarówno w obiektach mieszkalnych, firmach przemysłowych, jak i biurach. Zastępuje coraz częściej tradycyjną metodę grawitacyjną. Na czym polega działanie tego systemu? Wyjaśniamy.

Jak działa proces rekuperacji?

Rekuperacja to proces odzyskiwania energii cieplnej w układach wentylacyjnych. Odzyskane w ten sposób ciepło powraca do pomieszczenia wraz ze świeżym powietrzem. Filtry zamontowane w wentylacji oczyszczają go z bardzo drobnych cząstek smogu zapobiegając dostawaniu się niebezpiecznych zanieczyszczeń do wnętrza budynku. Istotną korzyścią systemu rekuperacji jest mniejsza potrzeba ogrzewania, zwłaszcza jesienią oraz w zimie. Na zewnątrz usuwane jest brudne powietrze, a urządzenia pracujące w kanałach klimatyzacyjnych odzyskują z niego nawet do 90 proc. ciepła.

Rekuperacja sprawdza się w dobrze izolowanych, nowoczesnych domach. To właśnie w takim przypadku jest to doskonałe rozwiązanie, które pozwala na maksymalne oszczędności. Planując budowę nowego domu warto wcześniej zaplanować obieg instalacji, aby zredukować koszty dotyczące montażu. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby wdrożyć to rozwiązanie w gotowych budynkach. Należy jednak liczyć się z istotnymi kosztami remontu.

Dlaczego warto zainwestować w urządzenia do rekuperacji?

Rekuperacja to doskonałe rozwiązanie zwłaszcza dla osób cierpiących na przewlekłe alergie. W ich przypadku nie ma możliwości stosowania klasycznej klimatyzacji. Natomiast centrala wentylacyjna z wbudowanym filtrem i urządzeniem do rekuperacji sprawia, że w pomieszczeniu można uzyskać przyjazny mikroklimat ze zredukowaną liczbą niebezpiecznych roztoczy, bez nieprzyjemnych zapachów i praktycznie bez zanieczyszczeń pochodzących z zewnątrz.

Rekuperacja oznacza także oszczędności związane z ogrzewaniem. Dzięki aktywnemu sposobowi odzyskiwania ciepła można zminimalizować zużycie prądu i gazu do nagrzewania pomieszczeń. Aby osiągnąć największe oszczędności warto zlecić profesjonalny projekt oraz montaż ekspertom, na przykład z renomowanej firmy Santier.

Wentylacja mechaniczna z funkcją rekuperacji to inteligentne urządzenia, które nie wymagają manualnego sterowania. Dzięki zaawansowanym czujnikom automatyka dostosowuje moc wentylatora do aktualnych potrzeb, aby uzyskać zadany mikroklimat w pomieszczeniu. Zaletą tego rozwiązania jest także to, że można połączyć cały system z instalacją inteligentnego domu. Pozwala to tym samym na wygodne kontrolowanie oraz monitorowanie zadanych temperatur.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.