Podzespoły komputerowe, na które czekamy w 2017 roku

podzespoły
źródło: http://foter.com/

Rewolucja technologiczna w przemyśle komputerowym zapowiedziana jest na początek roku 2018. Nie zmienia to faktu, iż tegoroczne premiery podzespołów komputerowych są ważnym krokiem ku większej wydajności i niższego poboru prądu. W końcu dostaniemy pierwsze pamięci HBM2 a GDDR5X mogą stać się szerzej promowane w budżetowych GPU. Poza tym czekamy na procesory zielonych i czerwonych.

Procesory, które stoją za drzwiami

technologia
źródło: http://foter.com/

Nowe procesory komputerowe od firmy Intel zwane Kaby Lake to żadna nowa generacja i rewolucja. Jedynie nowe i3 kaby lake zapowiada się jako coś nowego, ze względu na wersję z literką „k” umożliwiającą podkręcanie. Rozczarowuje natomiast procesor i7 prezentowany wielokrotnie i porównywany ze Skylake. Wypada słabo, porównywalnie oraz nieco lepiej w zależności od benchmarku, w jakim był testowany. Dużo ciekawiej zapowiada się nadchodząca konferencja AMD, w której otrzymamy wiadomości na temat architektury Zen, procesorów Ryze i kart graficznych, które w końcu mogą wnieść prawdziwą świeżość na rynku.

Bo HMB2 jest lepsze od GDDR5

procesor
źródło: http://foter.com/

Układ HMB2 różni się do DRAM, który od lat udoskonalany jest przez firmę Nvidia. Jeżeli pamiętacie jedną z pierwszych mocnych kart, która o wykorzystywała HMB, był Radon R9 Fury. Niedawne testy przeprowadzane przez ekipę Morele, pokazały, że jest to karta o ogromnym potencjale. Pokonała w testach GTX-a 1060 bez najmniejszych problemów uzyskując nawet 20 FPS-ów w nowych tytułach. Dobrze zaprojektowane pamięci HMB2 mogą nie tylko dorównać GDDR5X, ale również wyprzedzić je w wojnie wydajności sprzętu do gier komputerowych. Prawdopodobne jest, że pierwszym modelem posiadającym tę pamięć będzie Radeon 490X, który może zostać zapowiedziany już za parę dni.

DDR4 do 2019 roku

Pamięć RAM w laptopach i komputerach osobistych nie zmieni się przynajmniej do roku 2019. Firma Samsung zapowiada, że w tym roku rozpocznie masową produkcję i dystrybucję standardu DDR5, który obecnie istnieje tylko w kartach graficznych. Nowe pamięci osiągną pewnie ponad dwukrotnie większą prędkość odczytu danych i zaczną działać w technologii 16bitów.

Warto zauważyć, że firma Nvidia nie określiła się jeszcze, jeśli chodzi o wydanie nowej technologii kart w roku 2017. Obstawiam, że będzie to rok później, co daje duże pole do popisu konkurencji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.