Nowoczesne kotły grzewcze

kocioł - panel do temperatury

Kocioł grzewczy – jego wybór ma ogromny wpływ nie tylko na komfort wszystkich domowników. To przede wszystkim obniżone koszty eksploatacji całego budynku. Przy zakupie konkretnego urządzenia szczególną uwagę warto więc zwrócić na rodzaj kotła oraz specyfikę jego zasilania. Liczą się także wyposażenie oraz dodatkowe funkcje dostosowane, które powinny być dostosowane do indywidualnych potrzeb i oczekiwań. W ofercie poszczególnych producentów znajdują się między innymi: kotły jednofunkcyjne, kondensacyjne, a także gazowe.

Kocioł jednofunkcyjny

Działanie kotłów jednofunkcyjnych ogranicza się głównie do ogrzewania wody dostarczanej do centralnego ogrzewania, zaś jego moc dostosowuje się do potrzeb cieplnych całego budynku. Istnieje możliwość wykorzystania kotła jednofunkcyjnego również do przygotowania ciepłej wody poprzez podłączenie dodatkowego podgrzewacza pojemnościowego (tzw. zasobnika c.w.u.), który w okresie letnim doskonale współpracuje z kolektorami słonecznymi lub powietrzną pompą ciepła. Pompa cyrkulacyjna sprawia, że woda z kranu ma stałą temperaturę, a dostęp do niej jest natychmiastowy.

Piec gazowy

Kocioł gazowy, który jest przede wszystkim wygodnym i niemal bezobsługowym rozwiązaniem, wymaga jedynie instalacji zbiornika oraz specjalnej infrastruktury przesyłowej wraz z niezbędnymi zabezpieczeniami.  Pracę urządzenia można zaprogramować według własnych potrzeb, stosują automatykę c.o. Nowoczesne kondensacyjne piece gazowe charakteryzują się wysoką sprawnością, wydajnością i oszczędnością, zaś spalanie gazu nie powoduje powstawania sadzy czy jakichkolwiek innych osadów. W ofercie poszczególnych producentów znajdują się zarówno kotły jednofunkcyjne, jak i dwufunkcyjne.

Kocioł kondensacyjny

Zaawansowane technicznie, nowoczesne kotły kondensacyjne, wykorzystujące zjawisko kondensacji, zużywają znacznie mniej paliwa, co pozwala ograniczyć koszty ich eksploatacji. Wewnątrz urządzenia następuje kondensacja pary wodnej zawartej w spalinach, która powstaje w wyniku spalania gazu. Odzyskana w ten sposób dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji centralnego ogrzewania. Zdecydowanie największą zaletą kotłów kondensacyjnych stanowi ich wysoka sprawność oraz ograniczenie strat ciepła do absolutnego minimum. Urządzenia działają efektywniej, gdy temperatura systemu ogrzewania jest… niższa, co oznacza, że idealnie współpracują zarówno z tradycyjnymi grzejnikami, jak i niskotemperaturowym ogrzewaniem płaszczyznowym (np. podłogowym).

Wybór kotła gazowego nie będzie trudny, jeśli poświęci się trochę czasu na zapoznanie się ze specyfiką tematu. Choć zdecydowanie lepiej udać się po poradę do fachowca, który bez problemu pomoże dobrać najlepszy sprzęt do naszego domu lub mieszkania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.