W okresie jesienno – zimowym, kiedy kaloryfery pracują na pełnej mocy, w większości domówi i mieszkań pojawia się problem suchego powietrza, które niestety stanowi zagrożenie dla zdrowia zarówno dzieci, jak i dorosłych. Prawidłowa wilgotność powietrza w pomieszczeniu, według specjalistów, wynosi od 40 do 60%, a tymczasem w sezonie grzewczym spada nawet do 20%!
Sposób na suche powietrze
Stały kontakt z suchym powietrzem powoduje między innymi do wysychania błon śluzowych i skóry, zwiększenie podatności na choroby wirusowe i bakteryjne, spadek odporności, podrażnienie i zaczerwienie oczu czy pogorszenie kondycji skóry. Idealnym sposobem na wyeliminowanie problemu suchego powietrza w domu lub mieszkaniu jest zakup odpowiedniego nawilżacza powietrza. Obecnie na rynku dostępne są trzy rodzaje nawilżaczy powietrza: parowe, ultradźwiękowe oraz ewaporacyjne.
Nawilżacze parowe
Nawilżacze parowe są bardzo wydajne, a ich stosunkowo niska cena zachęca do zakupu. Posiadają wbudowaną grzałkę, która doprowadza wodę do wrzenia, dzięki czemu powstaje para wodna. Dodatkowym atutem jest cichy tryb pracy, stąd też doskonale sprawdzają się w sypialniach oraz pokojach dziecięcych. Regularne stosowanie tego typu urządzeń wiąże się jednak z wysokimi rachunkami za energię elektryczną, ponieważ niektóre nawilżacze pobierają nawet 300 W.
Nawilżacze ultradźwiękowe
Nawilżacz parowy rozbija cząsteczki wody za pomocą ultradźwięków, a następnie generuje delikatną mgiełkę. Jego budowa jest dość skomplikowana, ale dzięki temu umożliwia efektywne sterowanie wilgotnością powietrza w pomieszczeniu. Większość nawilżaczy ultradźwiękowych dodatkowo wyposażona jest w higrostat (wskaźnik braku wody), a także inne nowoczesne rozwiązania, zapewniające wysoki komfort użytkowania.
Nawilżacze ewaporacyjne
Nawilżacz ewaporacyjny ,zwany również dyfuzyjnym, wykorzystuje proces naturalnego odparowywania wody (ewaporację). Urządzenie posiada również wiatrak, który wymusza przepływ wody przez wkład nawilżający, matę ewaporacyjną lub obrotowe dyski. Wydajność spada natomiast po odparowaniu wody i osiągnięciu wilgotności powietrza na poziomie 60%. Prosta budowa sprawia natomiast, że nawilżacze ewaporacyjne są bezawaryjne.