Początek sezonu grzewczego jest koszmarem dla wielu polskich Miast o dużym zaludnieniu. Opalane węglem domy i kamienice korzystające ze starych pieców są nie tylko niebezpieczne dla środowiska, ale również nieekonomiczne w eksploatacji. Myśląc, że opalanie węglem to najtańszy sposób na ogrzanie domu kupujemy równie tani opał niskiej jakości. Trudno przekonać ludzi do zmiany przyzwyczajeń. Argument jakim jest oczyszczanie powietrza, to dla niektórych za mało. Nie brakuje też mieszkańców żyjących w kiepskich warunkach ze względu na małe zarobki. Oni nie mogą pozwolić sobie na wydatek, jakim jest zmiana pieca.
Pomysł z Zakopanego
Jeden z urzędników i mieszkańców Zakopanego w jednym wpadł na pomysł, by pobierać opłaty za wjazd na poziomie 5 złotych od auta. Pomysł wydaje się kontrowersyjny i mało, który mieszkaniec może mu przyklaskiwać. Plan miałby obejmować zarówno turystów, jak i osoby pracujące. Mieszkańcy nie musieliby ponosić opłat. Natomiast turyści, którzy przyjeżdżają do hotelu, uiszczaliby opłatę w ramach faktury za nocleg. Osoby przyjeżdżające na jeden dzień płaciłyby na stacjach benzynowych. Czy 5 złotych to dużo? Ludzi stać na taki wydatek, który miały znaczne przełożenie na samo Zakopane. Pieniądze, które trafiłyby do urzędu miasta, zostałyby przeznaczone na oczyszczanie powietrza, poprzez wymianę kotłów grzewczych i pieców w domach większości mieszkańców. To pierwsza rzecz, która redukuje tamtejszy smog. Drugą są same auta, które trudno zredukować skoro chce się zarabiać. Jednak nikt nie powiedział, że projekt będzie działał na stałe. Po osiągnięciu konkretnej puli pieniędzy lub wymianie wszystkich systemów grzewczych na ekologiczne opłata zostałaby zniesiona.
Co robią w Krakowie i na śląsku?
Niewiele słyszy się na temat planowanych dużych projektów na terenie śląska i Krakowa. Dawna stolica polski w czasie wakacji jest cudownym miejscem na urlop. Powietrze jest wtedy czyste. Niestety w listopadzie zaczyna się gromadzenie szarej mgły, która wydobywa się z ponad 50% starych pieców opalanych niskiej jakości węglem w Rosji. Większość mieszkańców może składać wnioski o nawet siedem dziesięcioprocentowe dofinansowanie do nowego kotła na paliwa stałe lub ogrzewanie gazem płynnym LPG. Inny europejski projekt dofinansowania obejmuje panele słoneczne, które mogą pomóc w ogrzewaniu wody przez cały rok. Przy 4 panelach można pokusić się o ogrzewanie domu. Niestety problem tkwi w zarobkach, które są w tym rejonie polski nierówne. Wielu mieszkańców stać na wymianę, ale ze względów wygody się na to nie decydują.
Trudno o lepszy powód inwestycji w piec lub ogrzewanie gazem niż własne zdrowie. Niestety polityka i działanie samorządów jest zbyt wolne. Kolejna zima zapowiada się z dużą ilością smogu.