Język czeski – czy warto się go uczyć?

Ile znasz języków, tyle razy żyjesz – podobno gdzieś funkcjonuje takie przysłowie. I choć nie zdobędziemy 9 żyć jak kot, to jednak trzeba przyznać, że nauka języków wiele spraw ułatwia, a przy tym potrafi być doskonałą zabawą. Dziś na tapecie język czeski, który staje się w naszym kraju coraz popularniejszą opcją. Czy nauka czeskiego to kolejna fanaberia, mało przydatna umiejętność, czy wręcz przeciwnie? Przekonajmy się!

Czeski – język biznesu

Przez wielu Polaków pogardzany i wyśmiewany z powodu swojego nieraz zabawnego brzmienia, czeski jest językiem biznesu. Nie zapominajmy jak wiele ważnych światowych firm ma swoje siedziby właśnie w Czechach, a nie w Polsce. Wiadomo, najbardziej znanym czeskim produktem są samochody, ale warto również pamiętać o innych branżach, w których Czesi przodują.

Zatem – nie ma się co śmiać, ale lepiej zakasać rękawy i wkuwać nowe czeskie słówka.

Czy to trudny język?

Aby zacząć płynnie porozumiewać się po czesku wcale nie potrzebujesz dużo czasu. Gramatyka tego języka jest praktycznie identyczna z polskim. Słownictwo, choć  nieraz mocno zabawne, łatwo opanować ze względu na podobieństwo do naszego ojczystego języka. Zatem, zdobycie tej umiejętności wcale nie jest specjalnie trudnym zadaniem.

Owszem, jak przy każdym języku, tak i tutaj trzeba nastawić się na zakuwanie słówek. Wiele z nich ma zupełnie inne znaczenie niż moglibyśmy tego się spodziewać. Z drugiej strony, jak już wspominaliśmy – wielu wyrazów domyśleć się można z kontekstu, więc jest to znacznie łatwiejsze niż języki germańskie.

Gdzie uczyć się czeskiego?

Fakt faktem, trudno znaleźć szkołę językową która oferowałaby lekcje czeskiego. Poza największymi ośrodkami typu Warszawa czy Poznań, takich szkół jest niewiele. No ale od czego mamy Internet? Znalezienie kursu czeskiego online nie powinno nastręczać żadnych problemów!

A poza tym, dobrym pomysłem może być wyjazd do Czech. Ten kraj przecież sąsiaduje z nami od południa i funkcjonują regularne połączenia do różnych czeskich miast. Bo gdzie lepiej uczyć się języka jak nie właśnie w jego ojczyźnie?

 

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Praca

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.