Prowadzenie własnej działalności gospodarczej, bez względu na rodzaj wybranej branży, wiąże się nie tylko z koniecznością wypełniania różnorodnych wniosków, oświadczeń i innych ważnych dokumentów, ale również oznacza obowiązek przygotowania miejsca pracy oraz niezbędnych narzędzi. Jednym z najważniejszych elementów prowadzenia firmy jest posiadanie samochodu, bez którego trudno wyobrazić sobie realizowanie podstawowych zadań, zleceń, dostarczanie towarów, spotkania z klientami lub partnerami biznesowymi.
Jakie auto kupić?
Samochód na firmę umożliwia nawiązanie współpracy z kontrahentami zarówno krajowymi jak i zagranicznymi, ale przede wszystkim pozwala zaoszczędzić drogocenny czas. Szeroka i bogata oferta renomowanych producentów na współczesnym rynku motoryzacyjnym, liczne rabaty i atrakcyjne promocje dla przedsiębiorców sprawiają, że wybór idealnego auta dla danej firmy stanowi prawdziwe wyzwanie. Przed podjęciem ostatecznej decyzji każdy przedsiębiorca, stawiający pierwsze kroki w biznesowym świecie, powinien odpowiedzieć na kilka zasadniczych pytań. Zdecydowana większość osób, prowadzących działalność gospodarczą, przy wyborze pojazdu firmowego, bierze pod uwagę głównie cenę auta, koszty eksploatacji i utrzymania oraz bezawaryjność. Dodatkowo marka i model samochodu, a także jego wielkość powinny być dostosowane do rodzaju wykonywanej działalności oraz indywidualnych potrzeb przedsiębiorcy i jego współpracowników.
Obecnie dostępne są cztery podstawowe formy finansowania zakupu samochodu dla firm:
- gotówka,
- kredyt samochodowy,
- leasing,
- wynajem długoterminowy.
Zakup samochodu firmowego za gotówkę
Zakup samochodu na firmę za gotówkę wiąże się z wprawdzie z jednorazowym i stosunkowo wysokim wydatkiem, który może stanowić poważne obciążenie budżetu, ale stanowi zdecydowanie najtańszą i najkorzystniejszą formę jego finansowania. W ten sposób przedsiębiorca może uniknąć badania zdolności kredytowej, a także wielu dodatkowych opłat związanych z obsługa różnych umów finansowych czy odsetek kredytowych. Należy pamiętać, że każdy pojazd o wartości przekraczającej 10 000 zł musi być wpisany do ewidencji środków trwałych oraz poddany amortyzacji na zasadach określonych w „ustawie o PIT”. Każdy przedsiębiorca może zastosować dwie metody amortyzacji:
- liniową (okres amortyzacji wynosi 5 lat przy zastosowaniu stawki 20% z wykazu stawek)
- oraz indywidualną, która dotyczy samochodów używanych co najmniej pół roku przed zakupem (okres odpisów amortyzacyjnych wynosi 2,5% przy zastosowaniu stawki 40% z wykazu stawek).
Odpisy amortyzacyjne pozwalają przedsiębiorcy na wprowadzenie wydanej kwoty do kosztów uzyskania przychodów.
Kredyt samochodowy dla firm
Kredyt samochodowy, znajdujący się w ofercie wielu banków, stanowi specyficzny rodzaj pożyczki gotówkowej, ponieważ udzielany jest wyłącznie na zakup pojazdu. Kwota udzielanego kredytu jest wprawdzie dowolna, ale maksymalny okres spłaty może wynosić nawet 10 lat. W większości przypadków główne zabezpieczenie kredytu samochodowego stanowi zastaw rejestrowy, dokonanie przewłaszczenia na zobowiązaniu lub cesja praw z polisy AC. Oprocentowanie natomiast jest często ustalane indywidualnie na podstawie wieku auta, rodzaju pojazdu, a także aktualnej sytuacji finansowej firmy. Przedsiębiorca, który decyduje się na kredyt samochodowy, może zaliczyć część odsetkową raty oraz poniesione opłaty manipulacyjne w koszty prowadzonej działalności gospodarczej. Dodatkowo posiada prawo do amortyzacji auta zakupionego na kredyt, przy czym przewidywany okres jego używania musi być dłuższy niż rok, zaś pojazd będzie wykorzystywany na potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Prawo do amortyzacji zależy również od tego, czy z chwilą zawarcia umowy kredytowej auto staje się własnością przedsiębiorcy i zostaje wprowadzone do majątku firmy jako środek trwały.
Leasing samochodów osobowych
Leasing samochodów osobowych, będący formą dzierżawy, należy do najpopularniejszych w ostatnich latach form finansowania pojazdów firmowych. Na podstawie umowy leasingu przedsiębiorca (leasingobiorca) wynajmuje samochód (przedmiot leasingu) od leasingodawcy (wyspecjalizowana firma), w zamian wnosi jednorazową opłatę wstępną (czynsz inicjacyjny) oraz opłaca faktury leasingowe przez określony czas, a właścicielem samochodu pozostaje leasingodawca. Po upływie umownego czasu leasingobiorcy przysługuje prawo do wykupu pojazdu, którego cena stanowi pewien procent lub konkretna kwotę. W trakcie trwania umowy leasingowej przedsiębiorca może, zgodnie z obowiązującym prawem, rozliczać wszystkie wydatki na samochód.
Wynajem długoterminowy
Wynajem długoterminowy stanowi formę leasingu z wysoką kwotą odkupu (zwykle 30 – 40%) W ramach umowy przedsiębiorca korzysta z samochodu, regularnie uiszczając miesięczną opłatę, która jest zazwyczaj niższa od raty leasingowej, ponieważ uwzględnia tylko część wartości pojazdu. W skład opłaty wchodzą najczęściej różnorodne opłaty serwisowe, składki ubezpieczeniowe czy wymiana opon. Po upływie okresu umownego samochód „wraca” do swojego właściciela, czyli firmy zajmującej się wynajmem.