Domowa sieć wifi bez ograniczeń i problemów

klawiatura
źródło: https://pixabay.com/pl/

W dobie tak wielu urządzeń mobilnych (czyt. tablety, smartfony, notebooki) możliwość łączenia się z internetem poprzez wifi zaczyna być wymogiem w wielu miejscach publicznych. Każdy hotel czy pub utrzymuje standard łączenia się z siecią poprzez połączenie radiowe. W domu możemy stworzyć własny hotspot, który pozwoli oglądać ulubione filmy na serwisie Youtube lub przeglądać facebooka w kuchni lub na balkonie. Wystarczy nam do tego urządzenie mobilne i dobrze skonfigurowana sieć prywatna, która często sprawia wiele problemów przy pierwszej aktywacji.

Dobry router to podstawa

Wszystko zaczyna się od urządzenia, które rozdziela sygnał między antenę lub gniazdko telefoniczne a komputer i urządzenia mobilne. Jest nim router bądź modem (http://www.orange.pl/kid,4003696898,id,4003701033,title,Orange-FunBox-polaczenie-WiFi-,article.html) posiadający standard Wifi 802.11n. To obecnie obsługiwany standard wysyłania sygnału radiowego w obrębie kilkunastu metrów. W przypadku tanich urządzeń będzie to nie więcej niż 3-4 metry. Lepszej jakości modemy z wifi potrafią dać dostęp do internetu nawet przy odległości 10 metrów. Oczywiście im mniej kresek zasięgu tym łącze będzie wolniejsze. Nawet bardzo szybki internet zwolni gdy smartfon lub tablet pokaże tylko jedną kreskę zasięgu. Logiczne jest, że coraz szybsze łącze wymaga nowocześniejszego urządzenia do przesyłania sygnału. Kiedyś standardem było 100MB/s przy maksymalnym wysyłaniu danych. Teraz jest to 1000MB/s.

Zabezpieczenia, o których nie wiedziałeś

internet
źródło: https://pixabay.com/pl/

Często zdarza się, że router nie daje dostępu do sieci urządzeniom mobilnym. To klasyczne zabezpieczenie sieci. Zwykle należy wpisać hasło, które znajduje się w pamięci urządzenia. Można je zmienić na komputerze. Bez tego połączenie z domowym hotspot będzie niemożliwe. Zdarza się, że nie możemy połączyć się z hotspotem wifi ze względu na blokadę klucza WPA. Znajdziemy go na obudowie modemu WPA. Po wpisaniu klucza zabezpieczenia sieci dostajemy dostęp do internetu z każdego urządzenia z systemem operacyjnym w naszym domu. Wielu użytkowników nie zdaje sobie sprawy z tych zabezpieczeń dopóki nie przypomni sobie, że ich telefon lub smartfon może łączyć się przez wifi z internetem. Podobny problem mają użytkownicy tabletów, którzy po raz pierwszy chcą skorzystać z sieci w domu. W internecie znajduje się wiele poradników odnośnie popularnych modeli modemów i ich zabezpieczeń sieci domowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.