Wypełnimy łatwiejsze zeznanie podatkowe. Nowy PIT

dokumenty
źródło: https://pixabay.com/

Wiecie kto najbardziej nienawidzi wypełniać zeznań podatkowych? To osoby, które na pewno będą musiały zwrócić część dochodów w formie podatku. Jeżeli wasze zarobki i „dodatki” finansowe nie przekraczają średniego poziomu, to raczej tego podatku nie zapłacicie. Możecie nawet dostać zwrot. Zeznania podatkowe spędzają sen z powiek także osobom, które nie wiedzą, w jaki sposób mają rozliczyć się z dochodów. Magia cyferek i urzędowych zwrotów nic im nie mówi. Czy naprawdę PIT-y są tak trudne do rozliczenia i co urząd skarbowy postanowił zrobić w sprawie ich uproszczenia?

Deklaracja elektroniczna – nie ma nic prostszego

aplikacja
źródło: https://pixabay.com/

Rozliczam się elektronicznie od około 5 lat. Nigdy nie popełniłem błędu podczas wpisywania danych do okienek. Gdybym popełnił błąd, otrzymałbym o tym informacje z urzędu skarbowego. Musiałbym więc wypełnić ją ponownie. Obliczenia wykonywane przez program do rozliczania PIT sprawiają, że zeznania podatkowe rozliczane są praktycznie bez żadnych działań z naszej strony. Wpisanie kilku cyferek to jedyne co musimy zrobić. Ważne, by mieć w domu poprzednie zeznanie podatkowe, za rok ubiegły, ponieważ wymagane jest podanie dochodów z zeszłego roku. Skoro ZUS musiał, interweniować w sprawie PIT-ów to znaczy, że były trudne do wypełnienia elektronicznie lub ludzie nawet nie próbowali wypełniać ich przez internet. Obstawiam to drugie.

Ułatwienia dla osób, które nie korzystają z internetu

banknoty
źródło: https://pixabay.com/

Ministerstwo Finansów wyciąga rękę do osób starszych i tych, które nie mają dostępu do internetu. Akcja Szybki Pit to tak naprawdę próba pomocy ludziom, którzy dotąd nie korzystają z komputera i nie mają żadnej pomocy od ludzi młodych. Przydział dyżurów telefonicznych oraz punktów obsługi w galeriach handlowych ma za zadanie pomóc tym osobom rozliczyć się samemu. Wszyscy wiemy jaki chaos pod koniec kwietnia panuje w urzędach. Ludzie ustawiają się w kolejkach parę dni przed końcem terminu oddawania PIT-ów. Wygląda to bardzo zabawnie. Urząd skarbowy wypełni PIT za ciebie, pod warunkiem, że złożysz wniosek. Dobrze, że taka opcja nie jest rozdawana, jak ulotki na mieście. Trzeba postarać się o pomoc i uczyć samodzielności urzędowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.