Odpowiedni sposób parzenia kawy, zawierającej w swoim składzie kofeinę, która dodaje energii i skutecznie pobudza do działania, pozwala wydobyć jej niepowtarzalny aromat i wyjątkowy smak. Istnieje wiele metod parzenia kawy, a do najpopularniejszych należą między innymi: po turecku, w ekspresie ciśnieniowym oraz w kafetierce.
Kawa po turecku
Prawdziwa kawa po turecku, parzona w specjalnym, najlepiej miedzianym tygielku (czyli niewielkim naczyniu) o wąskiej szyjce wyposażonym w długą, charakterystyczną rączkę, jest mocna, czarna (bez mleka) i niezwykle aromatyczna. Bardzo drobno zmieloną kawę zmieszaną z cukrem należy wsypać do naczynia, zalać zimną wodą, a następnie kilka razy powoli podgrzać, nie doprowadzając jednak do wrzenia. Idealnym uzupełnieniem kawy po turecku jest odrobina cynamonu lub kardamonu, które wzbogacą smak. Gotowy napój serwuje się natomiast w małych filiżankach, zwanych powszechnie demitasse (co oznacza „pół szklanki”). Odpowiednie przygotowanie kawy po turecku wymaga wyczucia, a przede wszystkim…cierpliwości.
Parzenie kawy w ekspresie ciśnieniowym
Ekspres automatyczny do kawy stanowi jeden z najpopularniejszych, a przy tym najprostszych sposobów przygotowania niezwykle smacznej i aromatycznego napoju. Wystarczy wsypać do sita odmierzoną ilość kawy i ugnieść temperem, a następnie wcisnąć odpowiedni przycisk, powodujący podgrzanie wody do odpowiedniej temperatury. Ekspresy automatyczne ciśnieniowe służą wyłącznie do przygotowywania kawy espresso na bazie, której powstają inne napoje kawowe takie jak: Latte Macchiato, americano oraz cappuccino. Wiele urządzeń dodatkowo posiada specjalną (zewnętrzną dyszę) do spieniania mleka.
Parzenie kawy w kafetierce
Przygotowanie kawy w kafetierce przypomina parzenie w ekspresie ciśnieniowym i pozwala serwować prawdziwą włoską kawę o intensywnym, niezapomnianym smaku oraz oryginalnym zapachu. Kafetierka, zwana również kawiarką, makinetką czy moką, oznacza proste urządzenie wykonane z aluminium lub stali nierdzewnej, składające się z trzech części: zbiornika na wodę, sitka na świeżo zmieloną kawę oraz zbiornika na zaparzony napar. W dolnym zbiorniku wytwarza się ciśnienie, które wypycha wodę w górę przez warstwę kawy i sitka filtrujące fusy.