Wigilia, oznaczająca dla wielu osób czas wybaczenia i pojednania, należy do najbardziej magicznych i niezwykłych dni w kalendarzu chrześcijańskim. W Polsce stała się jednym ze stałych elementów tradycji Świąt Bożego Narodzenia dopiero w VI wieku. Wigilię rozpoczyna pojawienie się na niebie pierwszej gwiazdki, symbolizującej Gwiazdę Betlejemską, która zwiastuje narodziny Jezusa. Wieczorem przy stole nakrytym eleganckim, białym obrusem spotyka się najbliższa rodzina by cieszyć się swoją obecnością, łamać opłatkiem i śpiewać wspólnie kolędy.
Wolne miejsce przy stole
Jednym z najbardziej znanym zwyczajem wigilijnym który stał się powszechny od XIX wieku, jest pozostawienie wolnego miejsca przy stole i przygotowanie dodatkowego nakrycia dla przypadkowego, zbłąkanego gościa. Stanowi również symbol pamięci o bliskich, nieobecnych ze względu na odległość lub symbol wspomnienia o zmarłym członku rodziny. Panuje również przekonanie, że w tak szczególnym dniu nikt nie powinien być sam.
Opłatek
W Polsce najważniejszym elementem wieczerzy wigilijnej jest wspólne łamanie się opłatkiem, składanie sobie życzeń oraz wybaczanie wzajemnych urazów. Opłatek, będący symbolem zjednoczenia wszystkich Polaków na całym świecie, stanowi odniesienie do Ostatniej Wieczerzy, kiedy Jezus dzielił się chlebem ze swoimi uczniami. dzielenia się Jezusa chlebem z uczniami.
12 potraw
Zestaw potraw wigilijnych jest różny i uzależniony od danego regionu. Obowiązuje jednak zasada, że na stole powinno znaleźć się dwanaście potraw symbolizujących liczbę miesięcy w roku oraz liczbę uczniów Jezusa. Do najbardziej typowych potraw wigilijnych należą między innymi: barszcz czerwony z uszkami (ewentualnie biały żur, zupa grzybowa, rybna lub owocowa), ryby przyrządzane na różne sposoby, kapusta z grochem, kapusta z grzybami, kasza z suszonymi grzybami, fasola z suszonymi śliwami, paszteciki z grzybami, kluski z makiem, cukrem i miodem, kompot z suszonych owoców i wiele innych. Każdej należy spróbować, aby zapewnić sobie szczęście przez cały rok.
Kolędy
W polskiej tradycji w wielu domach, po zakończeniu wieczerzy praktykuje się wspólne śpiewanie kolęd. Najstarsze pochodzą jeszcze z czasów…średniowiecza. Dla wielu Polaków, żyjących poza granicami kraju, kolędy są symbolem polskości.