Gotowanie lub smażenie może sprawić, że nie tylko przyjemne zapachy wypełnią cały dom. Dodatkowo podczas podgrzewania produktów na oknach często osadza się para wodna, a drobiny tłuszczu osiadają na naszym ubraniu i włosach. Na szczęście tę sytuację ratuje okap kuchenny, którego zadaniem jest pozbywanie się nieprzyjemnych zapachów oraz pochłanianie oparów i tłuszczu.
Bez tego przydatnego sprzętu ściany i meble w kuchni szybko pokryją się tłustym osadem, a swąd przypalonego dania rozniesie się po całym mieszkaniu i pozostanie w nim na długo. Tylko jak wybrać model, który będzie odpowiedni do naszej kuchni?
Okap kuchenny – wyciąg czy pochłaniacz?
Rozglądając się za okapem kuchennym, warto poznać kilka pojęć, które pozwolą nam podjąć najlepszą decyzję. Te urządzenia dzieli się przede wszystkim ze względu na dostęp do szybu wentylacyjnego. Ten szczegół jest bardzo ważny podczas wyboru konkretnego sprzętu. Kierując się tą wiedzą, możemy podzielić okapy na wyciągi kuchenne oraz pochłaniacze kuchenne.
Wyciąg kuchenny to urządzenie, które zasysa zanieczyszczone powietrze, a następnie wyprowadza na zewnątrz. Właśnie dlatego na tego typu modele mówi się, że działają w trybie otwartym. Wszystkie zanieczyszczenia, drobinki tłuszczu, para wodna, nieprzyjemne zapachy, a nawet gorące powietrze są pochłaniane do wyciągu, a potem przemieszczane przez szyb wentylacyjny aż na zewnątrz budynku. Takie urządzenia są uważane ze najskuteczniejsze okapy. Niestety nie w każdym mieszkaniu mamy możliwość podłączenia wyciągu do przewodu kominowego.
Alternatywą dla wyciągu jest pochłaniacz kuchenny, działający w trybie zamkniętym. Co to oznacza? Podczas pracy urządzenie zasysa do swojego wnętrza powietrze, a następnie oczyszcza je w zamontowanym w środku filtrze. Po tym procesie powietrze jest wypuszczane z powrotem do kuchni. Nowoczesne filtry są w stanie skutecznie usunąć nieprzyjemne zapachy i tłuszcz. Niestety pochłaniacze nie obniżają temperatury w kuchni, co jest możliwe w przypadku wyciągu. Zaletą tego modelu jest natomiast to, że pracuje w każdym miejscu i nie potrzebuje dostępu do przewodu kominowego.
>>Jeżeli ze wszystkich pochłaniaczy kuchennych zależy Ci właśnie na okapie kominowym, to atrakcyjne oferty na ten model znajdziesz go w sekcji okapów ściennych OBI.
Różne sposoby montażu okapu kuchennego
W zależności od wybranego sposobu montażu możemy zdecydować się na inny rodzaj okapu kuchennego. Najczęściej stosowane modele to te kominowe nazywane też przyściennymi. Montuje się je tuż nad kuchenką przy ścianie i charakteryzuje je długi komin maskujący rurę wentylacyjną. Jedną z odmian tego typu urządzeń są okapy narożne, które pasują do rogu kuchni. Kolejną wersją tego sprzętu są okapy wyspowe. Mocuje się je do sufitu, więc znajdują się tuż nad wyspą z kuchenką.
Jeżeli chodzi o okapy podszafkowe to jest to bardzo popularne urządzenie. Dobrze sprawdzają się w małych kuchniach. Taki okap montuje się pod szafką kuchenną lub ewentualnie przytwierdza do ściany. Odmianą tego typu sprzętu są okapy szafkowe (uchylne), które zwykle stosuje się w meblach kuchennych na wymiar. Taki model w całości wypełnia jedną z szafek, która posiada pod spodem uchylne drzwiczki otwierane tylko, kiedy chcemy skorzystać z urządzenia.
Na rynku znajdziemy też okapy teleskopowe (szufladowe), które podobnie jak okapy szafkowe, nadają się do zabudowy. W tym przypadku sprzęt również jest schowany w jednej z szafek, ale jej mechanizm bardziej przypomina ruchomą szufladę niż statyczną skrytkę z uchylnymi drzwiami. Kiedy będziemy chcieli skorzystać z okapu, wystarczy, że wysuniemy ruchomą szufladę, dzięki czemu powierzchnia pochłaniająca powiększy się, a urządzenie uruchomi się automatycznie. Najdroższe w tym zestawieniu są okapy blatowe, które montuje się tuż obok kuchenki albo nawet pod blatem kuchennym.
>>Szukasz okapu podszafkowego lub szafkowego? Szeroki wybór znajdziesz w OBI w sekcji Okapy płaskie
Okap z filtrem węglowym, metalowym czy przeciwtłuszczowym?
Pochłaniacze będą wymagać od nas regularnego zmieniania filtra, aby móc cieszyć się dobrze oczyszczonym powietrzem. Jakie są różnice pomiędzy różnymi rodzajami tego akcesorium?
Filtry przeciwtłuszczowe zatrzymują w sobie cząsteczki tłuszczu, a dodatkowo chronią wnętrze urządzenia przed brudem. Filtry węglowe świetnie pochłaniają nieprzyjemne zapachy, a ich żywotność to zwykle kilka miesięcy (maksymalnie rok). Filtry fizelinowe są zrobione ze specjalnej włókniny, która zatrzymuje brud i tłuste zanieczyszczenia. Natomiast filtry metalowe składają się z gęstej i wielowarstwowej siatki, na której osiada tłuszcz. Taki filtr do okapu nie wymaga regularnej wymiany, a jedynie umycia co jakiś czas.
>>Okap węglowy potrzebuje odpowiedniego filtra, aby działać skutecznie. Wiele typów filtrów węglowych do okapu znajdziesz w OBI!
Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając okap kuchenny?
Podczas zakupów upewnijmy się, że wydajność maksymalna okapu, który chcemy kupić, jest wystarczająca do wielkości naszej kuchni. Ten parametr podaje się w metrach sześciennych na godzinę. Im bardziej wydajny będzie okap, tym szybciej pozbędziemy się z pomieszczenia nieprzyjemnego zapachu.
Zwróćmy także uwagę na średnicę wylotu powietrza, jeśli chcemy podłączyć go do szybu wentylacyjnego, rodzaj sterowania (mechaniczne lub elektroniczne) oraz głośność pracy.
Ważny jest też kolor – białe lub czarne okapy są najbardziej uniwersalne, ale bez problemu znajdziemy też modele w innych kolorach.
Przydatna lektura przed remontem kuchni 😀