Sen to jedno z tych wydarzeń, któremu przypisuje się wyjątkowe właściwości. Niby mówimy tutaj o zwykły procesie, który zachodzi w każdym organizmie, ale jednocześnie w snach doszukujemy się głębszych znaczeń. Czy faktycznie jest tak, że sny mają jedno i przyjęte znacznie, którym warto się później kierować? A może jest tak, że dopowiadamy sobie odrobinę zbyt dużo i czasem przykładamy do snów zbyt dużą wagę.
Czym jest sam sen?
Zacznijmy może najpierw od wyjaśnienia tego, czym w ogóle jest sam sen. To cykliczny i powtarzający się stan czynnościowy ośrodka układu nerwowego. Podczas jego trwania, następuje efekt zniesienia świadomości, a człowiek wchodzi w stan bezruchu. Przyjęło się założenie, że dorosły człowiek potrzebuje około ośmiu godzin snu na dobę, ale dziś wiemy, że to bardziej złożone zagadnienie. Tutaj ważny jest każdy czynnik i nie da się jednoznacznie powiedzieć, czy osiem godzin jest odpowiednie dla każdego. Wiadomo za to, że niedobór snu może prowadzić do bardzo poważnych zaburzeń całego organizmu (między innymi do zaburzeń nastroju, spowolnienia reakcji na bodźce czy zdolność logicznego myślenia).
Jednak sam sen to także coś więcej. Podczas całego procesu nasz mózg dalej pracuje, a to co się nam śni, jest przez niego „podpowiadane”. Czy można więc snom nadawać jakieś znaczenie? Nauka mówi, że nie, ale dobrze wiemy, że nie zawsze warto brać wszystko tak na poważnie. Czasem warto spojrzeć na sny odrobinę inaczej, bo choć nie ma twardych dowodów na to, że ich obecność ma jakiekolwiek znacznie na nasze życie, to mimo wszystko produkuje je nasz mózg. A to już oznacza, że można z nich wyciągać wnioski.
Co oznaczają sny?
Sny mogą być bardzo różne, a często są po prostu projekcją naszych obaw oraz marzeń. To pierwsze może prowadzić do koszmarów sennych, a co za tym idzie, także do bezsenności. Powtarzający się koszmar może bowiem doprowadzić do tego, że będziemy bali się zasnąć. Dobrze wiemy, że bezsenność prowadzi już do różnego rodzaju problemów, więc jeżeli koszmary cały czas się powtarzają, konieczna może być wizyta u psychologa. Ten pozwoli na to, by przepracować problemy życiowe, które mogą wpływać na pojawiające się koszmary.
Co jednak z innymi, bardziej przyjemnymi snami? Istnieje wiele senników, które starają się tłumaczyć to, co oznaczają poszczególne elementy w snach. Wśród nich znajdziemy różnego rodzaju hasła. Jeżeli śnił nam się śniegowy bałwan, może to oznaczać, że potrzebujemy spokoju i zachowania skrupulatności w jakiejś konkretnej sprawie. Jeżeli jednak w trakcie snu np. studiujemy mapę, senniki tłumaczą to jako szukanie własnej drogi w samorealizacji się. To tylko pokazuje, że sny odzwierciedlają to, co faktycznie myślimy na co dzień. Dają nam obraz naszego stanu psychicznego, obaw oraz marzeń. Czasem zdarza się tak, że nie śnimy przez całe lata, a następnie co noc przenosimy się do jakichś wyjątkowych krain. Sny to dalej bardzo tajemnicza część naszego życia i dalej nie do końca odkryta. I prawdopodobnie tak już zostanie na zawsze.