Zdecydowana większość współczesnych pracowników, aktywnych i dążących do zapewnienia sobie godnych warunków życia, zapomina o swojej przyszłej emeryturze. Tymczasem wysokość świadczeń wypłacanych przez państwo, według aktualnych statystyk, może okazać się przykrą niespodzianką, dlatego warto wiedzieć, kiedy i jak podjąć odpowiednie działania. Najlepszym sposobem na zabezpieczenie sytuacji finansowej, po ostatecznym zakończeniu pracy zawodowej, jest oszczędzanie, między innymi w formie IKZE.
Definicja IKZE
Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE), wchodzące w skład trzeciego filaru systemu emerytalnego w Polsce, stanowi nową formę oszczędzania, która pojawiła się w 2012 roku. Oznacza możliwość oszczędzania z myślą o przyszłej emeryturze, zaś największą zaletą jest brak podatku od zysków kapitałowych (tzw. podatku Belki), pobieranego w przypadku tradycyjnych form oszczędzania na rynku finansowym. Zainwestowane w danym roku środki odliczane są na bieżąco od podatku dochodowego, a maksymalna kwota wpłaty zależy przede wszystkim od wysokości zarobków, przy czym nie może przekraczać określonego każdego roku maksymalnego limitu wpłat. Indywidualne Konto Zabezpieczeń Emerytalnych, oznaczające dobrowolny plan emerytalny, może być prowadzone w formie:
- dobrowolnego funduszu emerytalnego;
- otwartego funduszu inwestycyjnego;
- polisy ubezpieczeniowej;
- obligacji;
- depozytu bankowego;
- oraz rachunku maklerskiego.
Kryteria wyboru
Wybór IKZE dla większości niedoświadczonych osób często stanowi prawdziwe wyzwanie. Głównie ze względu na bogatą i szeroką ofertę poszczególnych instytucji finansowych funkcjonujących na polskim rynku kapitałowym. Dostępne konta emerytalne różnią się przede wszystkim sposobem inwestowania środków, ryzykiem związanym z ich inwestowaniem oraz kosztami prowadzenia i obsługi. Warto również pamiętać, że wybór konkretnego IKZE nie jest definitywny i nieodwracalny. Zawsze bowiem istnieje możliwość zmiany zarówno danej instytucji prowadzącej IKZE, jak i formy oszczędzania (np. z rachunku bankowego na otwarty fundusz inwestycyjny) bez konieczności ponoszenia jakichkolwiek dodatkowych opłat.
Zabezpieczenie odpowiednich środków finansowych w postaci IKZE sprawi, że emerytura będzie przede wszystkim czasem na realizację własnych potrzeb oraz… marzeń.
Nie od dziś wiadomo, że emerytury w Polsce nie są wysokie. Wiele starszych osób wciąż chodzi do pracy (nawet będąc już na oficjalnej emeryturze), dorabia, by móc godnie żyć. IKZE to jeden z wielu sposobów, by zapewnić sobie dodatkowy zastrzyk gotówki, gdy będziemy w tym wieku, w którym nie będziemy musieli już pracować. Warto poznać szczegóły ofert różnych funduszy i wybrać tę najbardziej dla nas optymalną.