Domofon sieciowy jako podstawa bezpieczeństwa publicznego

bezpieczenstwo publiczne

Domofony to urządzenia znane niemal wszystkim – spotykamy się z nimi codziennie w okolicach naszych domów, mieszkań, biur czy lokali usługowych. Urządzenie to często kojarzone jest jedynie z prostym narzędziem weryfikującym głosowo tożsamość osób wchodzących do budynku. Jednakże nowoczesne domofony połączone z siecią IP mogą wprowadzić nową jakość w zakresie bezpieczeństwa – łącząc możliwości audio, wideo i kodów QR.

Tradycyjnie domofony były analogowymi, jednofunkcyjnymi urządzeniami. Ich zadaniem było wyłącznie głosowe łączenie się z recepcją budynku, bądź z wybranym mieszkaniem. Choć ich podstawowe przeznaczenie się nie zmieniło, wprowadzenie nowych technologii może otworzyć potencjał ich dodatkowych zastosowań. Zwłaszcza dzięki ich integracji z systemami kamer wideo, urządzeniami audio i dodatkowymi technologiami kontroli dostępu.

Współcześnie, urządzenia te to podstawa bezpieczeństwa każdego mieszkania oraz domu. Warto zatem pomyśleć o tym, jakie dodatkowe funkcjonalności mogą przynieść w szerszym kontekście, jakim jest bezpieczeństwo publiczne — niezależnie od tego, czy chodzi o tak prostą czynność, jak wpuszczenie gościa do budynku, czy o reakcję na duży incydent na ulicy miasta.

Dodatkowa weryfikacja wizualna dzięki wbudowanej kamerze

Nawet w przypadku „tradycyjnego” zastosowania domofonu, jakim jest umożliwienie wejścia do budynku, połączenie go z innymi metodami dozoru może przynieść dodatkowe korzyści. Na przykład, tożsamość osoby odwiedzającej budynek może zostać dokładnie zweryfikowana dzięki połączeniu urządzenia z systemami monitoringu wizyjnego. Dzięki wbudowanej kamerze możemy bezbłędnie rozpoznać osobę po wyglądzie zewnętrznym, co w przypadku użycia jedynie weryfikacji głosowej, nie byłoby możliwe. Dodatkowo nowoczesne domofony umożliwiają poszerzenie jakości i pola widzenia kamery, co pozwala na obserwację nie tylko danej osoby, ale także większej części jej otoczenia. Może to zapobiec zakradaniu się do budynku nieupoważnionych osób, które niepostrzeżenie chcą przemknąć obok zweryfikowanego gościa.

Integracja z czytnikiem kodów QR

Domofony można również połączyć z innymi technologiami kontroli dostępu – np. z czytnikiem kodów QR. Może mieć to zastosowanie w przestrzeniach biurowych, która często odwiedzana jest przez gości, którzy nie są pracownikami danej firmy. Funkcjonalność ta sprawdzi się także na kampusach akademickich, gdzie zapewnienie, że tylko upoważnione osoby mają dostęp do obiektu, jest kwestią kluczową.

„Integracja domofonów z czytnikami kodów QR stanowi bardzo elastyczne rozwiązanie w zakresie zapewnienia dostępów dla danych osób w określonym czasie. Wprowadzenie tego rozwiązania pozwala na generowanie specjalnych wejściówek z kodem dla gości firm, które pozwalają na dostęp do obiektu w skonfigurowanym czasie. W przypadku kampusów, dzięki kodom QR studenci będą mogli przebywać na terenie uczelni w godzinach jej otwarcia” – mówi Bogumił Szymanek z Axis Communications.

Domofony sieciowe w miejscach publicznych

Nowoczesne domofony sieciowe, poza wbudowanymi funkcjami łączącymi inne technologie dozoru wizyjnego, cechuje także duża wytrzymałość. Urządzenia te projektowane są w taki sposób, aby sprostać zarówno trudnym warunkom pogodowym, i aby mogły być odporne na czynnik ludzki. Mogą być wbudowane w szeroką gamę infrastruktury miejskiej, np. na przystankach autobusowych, czyniąc z nich miejskie punkty pomocy. Dzięki domofonom możliwe jest szybkie i bezpośrednie, głosowe wezwanie wsparcia – niezależnie od tego, czy zagrożone jest nasze bezpieczeństwo, czy zgłaszamy wypadki i inne zdarzenia drogowe.

Szybka reakcja na incydenty

Umieszczanie domofonów w przestrzeni publicznej niesie ze sobą jeszcze jedną zaletę. Ich integracja z miejskimi systemami dozoru wizyjnego i powiadamiania audio pozwala na bardzo szybkie informowanie operatorów o wystąpieniu incydentu. Przykładowo, wbudowane czujniki lokalizacyjne w domofonach mogą pomóc w dokładnym ustaleniu miejsca zdarzenia, dzięki czemu możliwe jest natychmiastowe uzyskanie obrazu sytuacji z najbliżej zlokalizowanej kamery. Takie rozwiązanie pozwala na uzyskanie szerszego obrazu zdarzenia i oceny jego powagi.

„Jedną z największych zalet stosowania sieciowych domofonów połączonych z rozwiązaniami dozoru wizyjnego i możliwościami audio to ich kompatybilność i szybkość w przekazywaniu kluczowych informacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.