W większości wypadków nasze domy opierają się o klasyczny system wentylacji grawitacyjnej. Chociaż jest to zdecydowanie najtańszy i najprostszy system cyrkulacji powietrza w pomieszczeniach, to właściwie na tym kończą się jego zalety. Z tego powodu spora część osób rozważa instalację wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, czyli rekuperacji. Czym jest i w jaki sposób działa ten system wentylacyjny?
Rekuperacja – czym jest rekuperacja?
Rekuperacja jest systemem wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Jej działanie opiera się na użyciu specjalnego urządzenia nazywanego rekuperatorem. Ogromną przewagą rekuperacji nad tradycyjnym systemem wentylacji grawitacyjnej jest fakt, że może ona działać poprawnie niezależnie od rodzaju okien, budowy kominów czy warunków panujących na zewnątrz.
Rekuperator zapewnia kontrolę nad cyrkulacją powietrza w całym domu. Nie dość, że wywiewa on z pomieszczeń powietrze zużyte, to pozwala na odzyskiwanie z niego energii cieplnej. W przypadku wentylacji grawitacyjnej konieczne jest większe zużycie surowców do ogrzania domu – by działała ona poprawnie, okna muszą być wyposażone w nawiewniki, które zapewniają skuteczny dopływ świeżego powietrza do domu, jednak jednocześnie wychładzają pomieszczenia. W przypadku rekuperacji ten problem nie występuje, co pozwala znacznie zmniejszyć koszty ogrzewania.
Zalety rekuperacji
Podstawową zaletą rekuperacji jest większa kontrola nad jakością powietrza w domu. Rekuperator nie tylko jest w stanie nawiać powietrze zewnętrzne do domu, ale także je przefiltrować. Dzięki temu możesz mieć pewność, że w domu z rekuperatorem będziesz zawsze oddychał powietrzem oczyszczonym z większości zanieczyszczeń środowiskowych.
Rekuperacja pozwala także na skuteczną walkę z pleśnią, grzybami i innymi nieprzyjemnościami, które wiążą się z niepoprawnym działaniem wentylacji grawitacyjnej. W przypadku starszych systemów wentylacyjnych zanieczyszczone czy wilgotne powietrze nie ma żadnego ujścia, co skutkuje osadzaniem się na ścianach zarodników pleśni – jest to niezwykle niebezpieczne w kwestii naszego zdrowia.
Mówiąc o rekuperacji, nie można wspomnieć o jeszcze jednej jej zalecie, która może dla wielu okazać się kluczowym aspektem przy wyborze systemu wentylowania domu. Mianowicie, chodzi tu o aspekt ekologiczny. Rekuperator to energooszczędne urządzenie, które dzięki odzyskowi ciepła pozwoli na znaczną oszczędność energii grzewczej. W Polskich warunkach, gdzie większość domów ogrzewa się węglem, jest to niezwykle istotne.
Przy wyborze rekuperatora należy pamiętać, że jedynie odpowiednie modele sprawdzonych marek będą w stanie zapewnić nam odpowiedni poziom wentylacji. Warto sprawdzić ofertę specjalistów z tej dziedziny, jak chociażby https://ventido.pl/.